Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA





 .: Najnowocześniejszy ambulans trafił do Kadzidła - 11.12.2008 r.




Wzorowo układają się relacje pomiędzy samorządem Województwa Mazowieckiego a Gminą Kadzidło. Dzięki życzliwości Krzysztofa Romanowskiego, dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim, trafił właśnie do Kadzidła, bardzo nowoczesny ambulans ratowniczy, jeden z najnowocześniejszych w kraju, który zastąpił starą karetkę.


Przekazana karetka pogotowia posiada nowoczesne, niezawodne podwozie, które zapewnia poruszanie się w najtrudniejszych warunkach terenowych - drogi polne, leśne, śnieg, błoto - co umożliwia szybkie przybycie do pacjenta w każdej sytuacji dzięki dużej mocy silnika i napędowi na cztery koła. Na wyposażeniu karetki znajduje się bardzo nowoczesne wyposażenie medyczne.


Podstawowa konfiguracja wyposażenia jest zgodna z aktualnymi wymaganiami NFOZ, obowiązującą ustawą o państwowym ratownictwie oraz normami Polskimi i europejskimi. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na urządzenia ponadstandardowe, oczywiście w rozumieniu powszechnego używanego w naszym kraju wyposażenia ambulansów, pozwalające w zdecydowany sposób na poprawę skuteczności udzielenia pierwszej pomocy i zwiększenia szansy pacjentów na przeżycie, zwłaszcza w przypadkach związanych z ostrymi zespołami wieńcowymi i zatrzymania krążenia.


Zwróćmy na tę część wyposażenia szczególną uwagę w związku ze stale zwiększającą się ilością tego typu przypadków. Jest to narastający problem medyczny i ogólnospołeczny związany z rozwojem cywilizacji. Wyposażenie karetki wprowadza nowe standardy w zakresie ratownictwa medycznego. Dodatkowo karetka posiada wiele innych nowoczesnych urządzeń, dotychczas nie będących na wyposażeniu karetki, takich jak: GPS, kamery z możliwością transmisji obrazu do wybranego miejsca, kaski i specjalne ubrania dla ratowników, nowoczesne sygnały świetlne i dźwiękowe. Jednym z takich urządzeń jest dopiero co wprowadzane na rynek polski, rewolucyjne z punktu widzenia pomocy doraźnej, urządzenie o nazwie Auto Puls. Jest to rodzaj platformy wyposażonej w specjalny pas, która służy do automatycznego, nieinwazyjnego ucisku klatki piersiowej, powszechnie zwanego masażem serca - stosowanego podczas reanimacji. Auto Puls pozwala uzyskać nieosiągalny przy manualnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (manualnym masażu serca), zbliżony do normalnego, poziom przepływu krwi w mózgu i w mięśniu sercowym, co stwarza nieporównywalne dotąd szanse na przywrócenia krążenia spontanicznego oraz radykalne zmniejszenie ryzyka powikłań neurologicznych. Urządzenie to pozwala również na zmianę dotychczasowej procedury związanej z prowadzeniem reanimacji poza szpitalem. Umożliwia bowiem transport pacjenta pomimo braku czynności akcji serca do szpitala, w którym można wdrożyć zaawansowane, niedostępne na poziomie karetki pogotowia, procedury pomocy medycznej. Pozwoli to na zdecydowane zwiększenie szans na przeżycie dla wielu pacjentów z zatrzymaniem krążenia w domu, na ulicy czy w miejscu pracy.


W chwili obecnej na terenie całego kraju pracuje jedynie kilkanaście takich urządzeń, w tym jedno właśnie w tej karetce. Zastosowanie urządzenia według badań klinicznych powoduje wzrost powrotu krążenia samoistnego o współczynnik 71%. W tej grupie ponad 80% przypadków osiąga poprawę stanu neurologicznego. Przy zatrzymaniu krążenia, spowodowanego zatrzymaniem akcji mięśnia sercowego, zastosowanie urządzenia Auto Puls umożliwia transport pacjenta w dobrym stanie do pracowni hemodynamiki, w celu dokonania zabiegu, co do tej pory było niemożliwe. Umożliwia wprowadzenie procedur, które dotychczas nie były stosowane. Następuje jednocześnie wzrost przeżywalności w chwili przewiezienia do szpitala w porównaniu ze standardową resuscytacją ręczną o 88%. Wzrost przeżywalności w chwili wypisu ze szpitala podnosi się o 283%. Skraca czas pobytu w szpitalu i czas rehabilitacji, znakomicie podnosi liczbę osób, które mogą ponownie włączyć się do istnienia w społeczeństwie.


Kolejnym z urządzeń, które zwiększy skuteczność pomocy jest znajdujący się na wyposażeniu karetki defibrylator. Urządzenie to wyposażone jest w możliwość wykonania pełnego zapisu EKG oraz przesłanie go za pośrednictwem telefonu komórkowego z karetki (domu, miejsca pracy pacjenta) do otwartej w tym roku w szpitalu w Ostrołęce pracowni Hemodynamiki.


Procedura ta umożliwia dokonanie konsultacji kardiologicznej na odległość oraz podjęcie decyzji co do natychmiastowego, bezpośredniego transportu pacjenta z Ostrym Zespołem Wieńcowym (zawałem) bezpośrednio na zabieg koronarografii do tej właśnie pracowni. Bezzwłoczne wykonanie, w czasie do 90 minut, tego zabiegu pozwala na zminimalizowanie lub wręcz uniknięcie uszkodzeń mięśnia sercowego, co z kolei pozwala pacjentowi na powrót do normalnego życia.


Nowością w naszej karetce jest również zestaw do zabezpieczenia transportu amputowanych części ciała. Urazy związane z amputacją urazową nasilają się zwłaszcza w okresie nasilenia prac rolniczych. Bardzo często ich ofiarami padają dzieci. Nieodpowiednie, z powodu niedostępnych do tej pory środków, zabezpieczenie i transport amputowanych części ciała uniemożliwiał reinplantację i unikniecie lub zmniejszenie kalectwa spowodowanego amputacjami urazowymi.


Wspomniane wcześniej rozwiązania są przykładami nowoczesnego wyposażenia zakupionej karetki.


Dziękujemy Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Romanowskiemu, Dyrektorowi "Meditransu" Mirosławowi Dąbkowskiemu, Dyrektorowi Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce Mariuszowi Popielarzowi oraz samorządowi Województwa Mazowieckiego za kolejny dowód troski o Kurpie i gminę Kadzidło, a także Księdzu Dziekanowi Marianowi Niemyjskiemu za poświęcenie samochodu.



>> Zdjęcia


................................................................................................................







Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej




Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2008