Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: Święta Bożego Narodzenia z Kurpiami
Mikołajkowy prezent zrobili Kurpiom dziennikarze Radia Euro, nagrywając trzygodzinną audycję oraz film o twórcach i artystach kurpiowskich, o naszej bogatej historii, zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych, potrawach świątecznych, o muzyce, pieśni i tańcach.


Pierwszego dnia pobytu w Kadzidle dziennikarze Radia Euro odwiedzili gospodarstwa agroturystyczne Państwa Barbary i Ryszarda Kowalczyków w Wachu, Sabiny i Mieczysława Mąków w Gralach oraz Pani Krystyny Parzych w Jazgarce. Gospodarze nie tylko opowiedzieli o swoich gospodarstwach i atrakcjach, jakie czekają na turystów, którzy odwiedzają Kurpie, ale gospodynie przygotowały pokaz i degustację kurpiowskich potraw świątecznych. Na stołach pojawiła się tradycyjna kapusta z grzybami, pierogi, barszcz, rejbak, różnego rodzaju swojskie kiełbasy, kaszanki, szynki, smalce, ciasta, nie zabrakło również kurpiowskich nalewek.


Drugiego dnia już od rana w Zagrodzie Kurpiowskiej Pani Czesława Kaczyńska pięknie opowiadała w gwarze, jak to Kurpie przygotowywali swoje chałupy na święta wykonując bajeczne ozdoby z papieru. Pani Czesławie towarzyszyła pani Halina Pajka, która wspominając dawne zwyczaje pokazywała, jak się pracowało na krosnach. Gwiazdy, leluje, kogutki, a przede wszystkim szopki betlejemskie z papieru wyczarowywała Pani Aleksandra Oślicka, barwnie przy tym opowiadając o świętach zapamiętanych z lat dziecinnych. Dziennikarze nagrali również cały wystrój chaty kurpiowskiej w Zagrodzie, gdzie jako przewodnik sprawdziła się znakomicie Pani Czesława Stepnowska, która dowcipnie w gwarze naopowiadała gościom różnych ciekawostek z życia Kurpiów.


Kolejnym punktem napiętego scenariusza radiowców było spotkanie w GOKSiR z twórcami i rękodzielnikami ludowymi, którzy swoje dzieła przygotowali na Bożonarodzeniowy Kiermasz Sztuki Ludowej. O inspiracjach artystycznych, trudach i radościach zawodu artysty, o etapach powstawania przepięknych kwiatów, kierców, rzeźb, byśków, ozdób choinkowych, papierowych aniołów nawiązując do zbliżających się świat mówili: Stanisław Bacławski z synem Kamilem z Czarni, Czesława Gałązka z Kadzidła, Genowefa Staśkiewicz z córką Małgorzatą ze Strzałk, Kazimierz Nurczyk z Chudka, Barbara Mamajek z córką z Golanki.


Punktem kulminacyjnym nagrań były rozmowy przy świątecznym stole z władzami świeckimi i duchownymi oraz liderami, animatorami życia kulturalnego Kadzidła. Wspólnie zasiedli i o swojej pracy, swoich działaniach, dokonaniach, sukcesach, planach mówili: Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, Ks. Prałat Marian Niemyjski, Przewodniczący Rady Gminy Jacek Płoski, Dyrektor GOKSiR w Kadzidle Mirosław Boron, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kadzidle Wiesława Sobiech, Kierownik Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" Paweł Łaszczych, członkowie kapeli "Coorp" Paweł Majewski i Adam Wołosz oraz Urszula Nalewajk nauczycielka z ZPO im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Kadzidle ze swoją uczennicą Anną Kamińską.


Całe spotkanie i nagranie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu kadzidlańskiej Kapeli Kurpiowskiej oraz Zespół "Kurpianka", który przedstawił program kolędniczy, a także pieśni i tańce kurpiowskie.


"Jesteśmy młodymi ludźmi, więc może niewiele widzieliśmy, ale na pewno tak gościnnych i otwartych ludzi jeszcze nie udało nam się spotkać" - tak piszą w swoim podziękowaniu dla Kurpiów dziennikarze Radia Euro.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji w dniu 25 grudnia o godz. 17.00 w Radiu Euro oraz do obejrzenia relacji z nagrań na portalu internetowym radia www.polskieradioeuro.pl>> Zdjęcia


................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2008