Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA





 .: Fartuchy z motywem wycinanki




"Sztuka ludowa - jak pisał Adam Chętnik - jest potrzebą tego ludu, który wyładowuje w niej wrodzone zdolności twórcze i tworzy od dawna wszystko to na co mu pozwoli czas wolny, materiał jaki jest pod ręką, narzędzie, jakim rozporządza, pomysł, jaki mu przyjdzie do głowy". Tak było i w przypadku Pani Marianny Pokory.


Marianna Pokora pochodzi z rodziny chłopskiej ze wsi Szafarnia. Jej matka ubrana na ludowo brała wraz z nią czynny udział w procesjach kościelnych. Matka tkała chodniki, haftowała serwety. Po wyjściu za mąż także miała styczność z kulturą kurpiowską, ponieważ babka, ojciec męża, a także mąż byli członkami Zespołu "Kurpianka" w Kadzidle. Ona sama zaś pracowała w tym czasie w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kurpianka" w Kadzidle.


Obecnie, mimo że mieszka w Ostrołęce i pracuje zawodowo, znajduje czas, by rozwijać swoje zainteresowania twórczością artystyczną. Zajmuje się koronkarstwem, dziewiarstwem. Wykonuje także kwiaty z bibuły oraz bombki bożonarodzeniowe. Ubrana w strój kurpiowski uczestniczy w warsztatach przedświątecznych, które odbywają się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz w szkołach. Jej pamiątki rodzinne wzbogaciły wystawę nt. "Psiękne bo kurpsioskie" zorganizowanej z okazji Dni Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.


Motywy, wzory jej prac związane są z jej dzieciństwem, z miejscową przyrodą, z ziemią. Najbardziej dumna jest z oryginalnego wzoru wstawek do fartucha kurpiowskiego, który sama wymyśliła i wykonała, a mianowicie wkomponowanie kurpiowskich leluj w tradycyjną kurpiowską koronkę. Te przepięknej urody fartuchy z motywem wycinanki razem z całym strojem kurpiowskim podkreślają jeszcze bardziej ich kurpiowski charakter i regionalną przynależność.


Zachowanie tradycji, a jednocześnie wprowadzanie nowych elementów, tylko pozornie jest sprzeczne ze sobą na gruncie sztuki ludowej. Kategoryczny zakaz wprowadzania nowych elementów do sztuki ludowej byłby, po pierwsze - niemożliwy, a po drugie - skazywałby sztukę ludową na sprowadzenie jej do kategorii tylko muzealnej. Ważne jest wiedzieć, co jest elementem pierwszoplanowym, decydującym o tożsamości dzieła, by tej podstawy nie eliminować.


W sierpniu w Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle będzie można obejrzeć prace Pani Marianny Pokory, które wnoszą nowe ciekawe spojrzenie na tradycyjną sztukę Kurpiów.


Tekst: Urszula Łaszczych


>> Zdjęcia


................................................................................................................







Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej




Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2010