Urząd Gminy Kadzidło, autor: Monika Nalewajk

  .: WITAMY

  .: URZĄD

  .: NASZA GMINA

 .: Kurpiowskie Bałamuty - 03.12.2013 r.

Na "odczarowanie pecha" piosenką Katarzyny Sobczyk "Trzynastego" w wykonaniu Małgosi Dobaj i Sławka Duszaka - członków Zespołu "Kurpianka" rozpoczęły się Bałamuty Kurpiowskie pod hasłem "Jak Ci czarny kot przebiegnie drogę... zaklęcia, klątwy i przesądy".


Po raz kolejny w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle zgromadzili się miłośnicy opowieści, historii, legend i gadek nie tylko ludowych.


O genezie przesądów i zaklęć kurpiowskich, dziwnych praktykach związanych z klątwami, które stosowali nasi dziadkowie bałamucił Michał Bogdański - historyk, nauczyciel z Gimnazjum Publicznego w Kadzidle.


Grzegorz Parzych - Dyrektor CKK w Kadzidle - przytoczył kilka zabobonów związanych z wodą, Zdzisław Bziukiewicz - artysta ludowy, bursztyniarz z Wachu - mówił o roli bursztynu w odczynianiu uroków. O niektórych znakach, omenach i przesądach stosowanych w celu odszukania miłości czy określenia jej głębi opowiadała Katarzyna Grodzka - przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Ostrołęce; natomiast fakty o czarnych kotach ujawniła Grażyna Krystianiak, instruktorka CKK w Kadzidle, właścicielka czarnego kota o wdzięcznym imieniu Truskawek.


Konkretne historie o urokach, gusłach przekazali: Mariusz Popielarz - Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego - "Skąd się wzięła nazwa wsi Zbójna" Adama Chętnika; Krzysztof Parzychowski - Wicestarosta Ostrołęcki - "O diable i o Jagnie"; Paweł Łaszczych - Kierownik Zespołu "Kurpianka" - przeczytał opowiadanie Leszka Czyża "Jek Psiotruśka uroki rzucała".


Na podsumowanie wszystkich historii własne, dowcipne bałamuty opowiedzieli: Dariusz Łukaszewski - Wójt Gminy Kadzidło - "O czarnym kocie, Olesi i ruskim rowerze" oraz Krystyna Łaszczych - bibliotekarka z Dylewa - "Jek to zabobony za carnem kotem chodzo".


Swoje gadki mówili również przybyli na spotkanie zaproszeni goście: Adam Szyszka - gawędziarz z Kadzidła, Marianna Staśkiewicz - poetka ludowa z Kadzidła, Marianna Pokora - artystka ludowa z Ostrołęki.


Mimo, iż opowieści bajane były na rozstajach dróg, wszędzie rozciągały się i przechadzały czarne koty, a goście siedzieli przy stolikach numer 13, to nikomu tego wieczoru nie przytrafił się pech.


Scenariusz i prowadzenie Kurpiowskich Bałamutów: Urszula Łaszczych.


>> Zdjęcia

................................................................................................................Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Kadzidło Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © by Urząd Gminy Kadzidło 2013