Strona główna


Witamy na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle Kadzidło z lotu ptaka Wesele Kurpiowskie W Kuczyńskich W Czarni W Glebie W Wachu
.: Zwiedziliśmy Uniwersytet Warszawski i Muzeum Katyńskie

   (tekst/zdjęcia: UG)Najpierw mijaliśmy królewskie ogrody, powalone kolumny Zygmunta III, akademicki kościół św. Anny. Później przyszedł czas na Pałac Prezydencki, pomniki Bolesława Prusa, Adama Mickiewicza, księcia Józefa. Zatrzymaliśmy się dłużej przy kościele Sióstr Wizytek, w którym mieszkał i posługiwał ks. Jan Twardowski. W kościele Św. Krzyża odszukaliśmy filar z wmurowanym sercem Chopina. Podziwialiśmy tablice epitafijne i pamiątkowe. Dużym przeżyciem było zwiedzanie Uniwersytetu Warszawskiego, którego uroki odkrył przed nami świetny przewodnik Adam Tyszkiewicz. Wielkie wrażenie zrobiły na nas sale Kolumnowa i Złota, Pałac Kazimierzowski z portretami Ich Magnificencji Rektorów, Instytut Historyczny z kolekcją odlewów najsłynniejszych rzeźb antycznych. A później pielgrzymowaliśmy do Muzeum Katyńskiego, przepełnionego symbolami, Cieniami pomordowanych Rodaków, przepełnionego bólem, rozpaczą, tysiącem relikwii odnalezionych w dołach śmierci, ale również nadzieją i ostatecznym tryumfem Prawdy nad kłamstwem.


Wycieczka do Warszawy w dniu 29 października odbyła się w ramach gminnego przedsięwzięcia "A to Polska właśnie...". Dziękujemy firmie przewozowej Przewozy Krajowe i Zagraniczne Osób s.c. - B. Czaplicka, K. Czaplicki z Przasnysza za ufundowany autokar oraz niezwykle życzliwego kierowcę. Dziękujemy władzom Uniwersytetu Warszawskiego za łaskawą zgodę na odwiedziny uczelni. Naszą szczerą wdzięczność kierujemy na ręce Adama Tyszkiewicza. Dziękujemy opiekunom grup gimnazjalnych z Kadzidła i Dylewa, paniom Monice Wilk, Annie Kubeł i Annie Gontarz. Dziękujemy uczniom za okazany takt, wzruszenie, powagę i ciekawość.


Tę niezwykle pożyteczną wyprawę edukacyjną zorganizował wójt Dariusz Łukaszewski.


Zdjęcia---------------------------


::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej
© Urząd Gminy Kadzidło 2015