Powrót do strony głównej
Gracyki grają w Kadzidle


   (tekst: Urszula Łaszczych, zdjęcia: Archiwum CKK w Kadzidle)

---------------------------


W Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle już drugi rok trwają warsztaty nauki gry na jednym z tradycyjnych ludowych instrumentów występujących na terenie Puszczy Kurpiowskiej - harmonii pedałowej.

Projekt "Graj gracyku...", czyli wspomniane warsztaty otrzymał ponownie dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ministra "Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna", zadanie "Mistrz tradycji".


Nauka odbywa się w dwóch grupach: początkującej - chętni od lat 15 wzwyż, nauka podstaw gry na harmonii pedałowej zaawansowanej - kontynuacja dotychczasowej rocznej nauki, doskonalenie techniki, poznawanie nowych utworów.

Młodzi harmoniści uczą się bezpośrednio od muzykanta-mistrza Grzegorza Golana, który sam szkolił się pod okiem znanych na Kurpiach muzykantów Franciszka Golana i Józefa Mroza.

Ponadto raz w miesiącu odbywają się spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których Mistrz opowiada o tradycyjnym muzykowaniu na Kurpiach, prowadzonych warsztatach, demonstruje sposób gry na harmonii pedałowej.

Koordynator Projektu
Paweł Łaszczych

---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2017