Powrót do strony głównej
"Mała Kurpianka" w Poroninie


   (tekst: Paweł Łaszczych, zdjęcia: Archiwum Zespołu)

---------------------------


Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" z Kadzidła, tradycyjnie w czasie wakacji bierze udział nawet w kilku krajowych i zagranicznych festiwalach folklorystycznych.

Obecnie Zespół pracuje nad specjalnymi programami, które zaprezentuje na początku sierpnia podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w 5 miejscowościach: Szczyrku, Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.


Tancerze mogą spokojnie pracować i doskonalić warsztat, ponieważ mają już doskonałą pomoc i wparcie w członkach "Małej Kurpianki".

Dzieci zatańczyły na "Weselu Kurpiowskim" w Kadzidle, a na początku lipca zaprezentowały się podczas festiwalu "Poroniańskie Śpasy" w Poroninie.


Ponad 30 osobowa grupa wraz z Kierownikiem Pawłem Łaszczychem oraz opiekunkami Haliną Cichoń, Magdaleną Wiktorowicz i Magdaleną Cichocką została zaproszona przez Panią Marię Dawidek - Kierownik Zespołu Regionalnego "Regle" z Poronina, który gościł na naszym tegorocznym "Weselu".

Zespół "Regle" od kilku lat świętuje początek lata urządzając festiwal "Poroniańskie Śpasy", kierowany szczególnie do dzieci. Podczas imprezy na scenie Ośrodka Kultury prezentują się dziecięce zespoły folklorystyczne, odbywają się pokazy mody, przedstawienia oraz konkursy.

"Mała Kurpianka" wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej, po mistrzowsku zaśpiewała i zatańczyła na scenie, chłopcy rozegrali z góralami zwycięski mecz piłką "szmacianką", a dziewczynki w konkursie kulinarnym przygotowały wyśmienite kanapki. Były nagrody, dyplomy, upominki, ogromne brawa i dużo radości.


Był to czas nie tylko wytężonej pracy, ale również czas zabawy i odpoczynku.

Dzieci zdobywały szlaki górskie, były na Gubałówce, Krupówkach, Krzeptówkach, kąpały się w hotelowym basenie, piekły kiełbaski na ognisku.


"Mała Kurpianka" dziękuje Pani Marii Dawidek za zaproszenie i zorganizowanie całego pobytu, właścicielom Pensjonatów "Skalnity" i "Limba" w Poroninie za gościnność. Słowa podziękowania kierujemy do Pana Dariusza Łukaszewskiego - Wójta Gminy Kadzidło - za okazaną życzliwość.


Paweł Łaszczych
Kierownik Zespołu "Kurpianka"


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2017