Powrót do strony głównej
Dzieci ze szkoły w Dylewie zwiedziły Warszawę


   (tekst/zdjęcia: Anna Kubeł)

---------------------------


Dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Dylewie wraz z opiekunkami Anną Kubeł, Hanną Politowską, Grażyną Gąską i Jolantą Małkowską, uczestniczyły w wycieczce, która odbyła się 20.10.2018 r.

Wizyta w Warszawie rozpoczęła się od niezwykłej i słodkiej przygody w Pracowni Czekolady Wedla. Podczas warsztatów dzieci spędziły czas na pysznej i kreatywnej zabawie, wysłuchały opowieści o tym jak powstaje czekolada, a przy okazji poznały kilka skrywanych tajemnic, smakowały pyszną gorącą mleczną czekoladę z bitą śmietaną i lentilkami. Wszystkim bardzo się podobało, a dzieci miały mnóstwo radości podczas tworzenia czekoladowych słodkości.


Kolejnym bardzo ważnym punktem w naszej wycieczce był ruchomy teatrzyk dla dzieci w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

Ruchomy Teatr XXI wieku to wspaniała lekcja historii, religii i sztuki w jednym. Ukazuje on najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz losy powstania Świątyni Opatrzności Bożej i jej szczególnego działania w dziejach narodu polskiego. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem, ponieważ atrakcyjna oprawa teatralna, elementy sceniczne, gra świateł, muzyka oraz prowadzący głos narratora wprowadzają widzów w tajemniczy świat historii, dostarczając niezapomnianych przeżyć oraz potężnej dawki wiedzy.

Po zakończonym spektaklu kontynuując wizytę w Świątyni Opatrzności Bożej zwiedziliśmy także Panteon Wielkich Polaków, znajdujący się w jej podziemiach, nawiązuje on do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Znajdują się w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju. Obecnie w Panteonie spoczywają znane i cenione osoby, jak np: poeta - ks. Jan Twardowski, pierwszy szef dyplomacji III RP - prof. Krzysztof Skubiszewski oraz tragicznie zmarli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem: ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i wicepremier Longin Komołowski. W Panteonie Wielkich Polaków, znajdują się także relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II czy św. Maksymiliana Kolbego.


Wycieczka do Warszawy nie może obyć się bez odwiedzenia najważniejszych miejsc naszej stolicy będących symbolami, a ponieważ tych miejsc jest wiele i potrzeba kilku wycieczek, by je wszystkie zobaczyć, tym razem wybraliśmy:

- Zamek Królewski, jeden z symboli Warszawy, który został odbudowany dopiero w latach 70 XX wieku i stanowi integralną część Placu Zamkowego.
- Kolumnę Zygmunta, czyli pomnik Króla Zygmunta III Wazy, który mieści się na Placu Zamkowym - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy. Miejsce godne uwagi zawsze otoczone tłumem ludzi.
- Kościół Świętego Krzyża, gdzie w specjalnej wnęce na pierwszym filarze znajduje się epitafium z urną z sercem Fryderyka Chopina.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem natknęliśmy się na Multimedialne Ławki Chopina, które po naciśnięciu przycisku grają piękne melodie skomponowane przez naszego wielkiego kompozytora. Zostały one ustawione w ważnych z punktu historii Chopina miejscach. Krakowskie Przedmieście zrobiło na nas duże wrażenie, ponieważ zawsze się tam coś dzieje, jest dużo ważnych i ciekawych miejsc, jak np. Pałac Prezydencki, w którym urzęduje głowa naszego państwa, czy Uniwersytet Warszawski - jedna z najważniejszych polskich uczelni.


Niestety, ponieważ wszystko co dobre szybko się kończy, nasza wycieczka też musiała dobiec końca. Zmęczeni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do Dylewa i z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wycieczki.


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2018