Powrót do strony głównej
Obchody Święta Niepodległości w Dylewie


   (tekst: Agnieszka Grzyb; zdjęcia: Arch. ZPO w Dylewie)

---------------------------


11 listopada to Święto, które sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii.


W naszej szkole 8 listopada 2019 r. odbyła się uroczysta akademia mająca przypomnieć tamte ciężkie czasy, a także wzbudzić w nas refleksje.

Akademię zaprezentowano też społeczności Dylewa w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w dniu 11.11.2019. Uczniowie klasy VIII pod przewodnictwem wychowawcy Agnieszki Grzyb w montażu słowno-muzycznym zaprezentowali wiersze i pieśni, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, która miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.


Największą jednak przyjemność sprawiło wspólne śpiewanie ze zgromadzoną publicznością pieśni patriotycznych.

Z łatwością, każdy uczestnik mógł włączyć się do hołdowania niepodległości, gdyż uczniowie klasy VIII przygotowali śpiewniki zarówno dla uczniów, jak i wiernych zgromadzonych na poniedziałkowej Mszy świętej w parafialnym kościele, gdzie również zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Szkolną akademię zakończono na minutę przed kontynuowaną ubiegłoroczną inicjatywą "Rekord dla Niepodległej" i o symbolicznej godz.11.11 - odśpiewano 4 zwrotki Hymnu państwowego.

Uczestnicząc w tej szczególnej lekcji historii dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.


W szkole podejmowano także szereg innych towarzyszących działań, mających na celu upamiętnienie Święta Niepodległości, tak ważnego dla każdego Polaka.


---------------------------

 Akademia w szkole

 Akademia w Kościele

 Szkolny Bieg Niepodległości

 Szkolny Konkurs Patriotyczny--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2019