Powrót do strony głównej
Kolędnicy w Kadzidle - 20 grudnia 2019 r.


   (tekst: Halina Cichoń; zdjęcia: Halina Cichoń, Arch. CKK w Kadzidle, UG Kadzidło)

---------------------------


Boże Narodzenie jest okresem radosnego witania naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Kiedyś z tej okazji nie tylko śpiewano kolędy, ale przygotowywano inscenizacje i teatrzyki nawiązujące treścią do biblijnych wydarzeń. Podjęcie jednogłośnej chęci kolędowania kurpiowskiego dla mieszkańców Kadzidła w grupie dialektowej ZPO w Kadzidle było adwentowym przygotowywaniem na Boże Narodzenie. Była to o tyle utrudniona decyzja, że uczestnicy mieli przygotować swoje mówione i śpiewane role w gwarze kurpiowskiej.


W adwencie robiliśmy gwiazdę, aby się kręciła, uczyliśmy się kolęd, pastorałek, szykowaliśmy przebrania.

Byli wśród nas Maryja, Józef, królowie, Herod, gwiazda, anioły, pasterze, śmierć, turoń, bocian, kij z kozą, diabeł, żyd, Czerwony Kapturek i kurpiowskie dzieci.


Odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola Samorządowego, byliśmy w klasach naszej szkoły (I-III, IV-VIII), Przychodni Lekarskiej, CKK, Bibliotece Publicznej, sklepach, zakładach pracy.

Idąc ulicami Kadzidła śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Na koniec dotarliśmy do Urzędu Gminy, gdzie kolędowaliśmy dla pracowników tej instytucji, bardzo ciepło przywitani, w imieniu Pana wójta Dariusza Łukaszewskiego, przez Panią sekretarz Urszulę Rydel. Kolędnicy zostali obdarowani smakowitymi słodyczami.

Przez cały czas naszego kolędowania towarzyszyli nam grajkowie Pan Paweł Łaszczych i Pan Ryszard Kaczyński, którym składamy serdeczne podziękowania za bezinteresowny trud i chęć bycia razem z nami.


Zorganizowane przedstawienie było doceniane przez mieszkańców Kadzidła i przyjezdnych.

Ludzie miło nas przyjmowali, okazywali życzliwość, sympatię, częstowali słodyczami, śpiewali z nami kolędy. Dla nas to wydarzenie było niesamowitym przeżyciem.


Dziękujemy!!!

Składamy gorące podziękowania wszystkim Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniach do naszego kolędowania, a także podjęli się trudu nagrania życzeń świątecznych. Dziękujemy samorządowi gminnemu oraz Panu wójtowi za wolę finansowania zajęć dialektu kurpiowskiego.


Uczniowie klas 1-6
z Grupy Dialektowej
ZPO w Kadzidle
z opiekunem


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2019