Powrót do strony głównej
Kurpie na Dniach Kultury Polskiej na Litwie


   (tekst: KSK "Bractwo"; zdjęcia: Archiwum uczestników)

---------------------------


W dniach 7-9.06.2019 przedstawiciele środowisk artystycznych oraz przedstawiciele Samorządu Gminy Kadzidło wzięli udział w Dniach Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi, gdzie reprezentowali gminę Kadzidło i region mazowiecki.

Dni Kultury Polskiej organizowane są przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan i Oddział Związku Polaków na Litwie "Lauda" już od kilkunastu lat, dając tym samym świadectwo tego, że Polacy posiadają bogate tradycje i przebogaty folklor, potrafią pielęgnować zarówno ogólnonarodowy dorobek kulturalny, jak i miejscową kulturę. Jak mówią sami organizatorzy imprezy Dni Kultury Polskiej na Litwie, jej ideą i głównym przesłaniem jest krzepienie ducha Polaków, by nie zapomnieli o swej Ojczyźnie, by przekazali miłość do Polski kolejnym pokoleniom.

Na XVII Dni Kultury Polskiej złożyły się w tym roku: Festiwal Kultury Polskiej w Pacunelach, VI Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu i XVII Festyn Kultury Polskiej "Znad Issy" w Kiejdanach, spotkanie literackie w Instytucie Polskim w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach, zwiedzanie Muzeum Rzeźb W. Ulewicza w gmachu Samorządu Kiejdan.


Zespoły z Kadzidła, obok 20 innych zaproszonych zespołów z różnych stron Polski, Litwy i Łotwy, dały kilka koncertów, wzięły udział w barwnych korowodach i uroczystych Mszach świętych.

Dni Kultury Polskiej na Litwie to wspaniała i wzruszająca impreza, dostarczająca niecodziennych emocji i przeżyć tak dla występujących zespołów, jak i dla mieszkających tam Polaków. To miejsce i czas, w którym słowa: patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny nabierają szczególnego znaczenia.


Wyjazd i pobyt na Litwie kurpiowskich artystów został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego


Linki do stron festiwalowych:

https://www.youtube.com/watch?v=jza_BYipBO0

http://wspolnotapolska.org.pl/pai/pai_wiadomosci.php?id=5325/

http://www.wilnoteka.lt/artykul/xvii-dni-kultury-polskiej-na-laudzie-i-zmudzi-cz-iii-vi-festiwal-kultury-polskiej-poniewiez

http://www.wilnoteka.lt/artykul/dni-kultury-polskiej-na-laudzie-i-zmudzi-0

http://l24.lt/pl/napisali-do-nas/item/305834-festyn-kultury-polskiej-znad-issy-w-kiejdanach?fbclid=IwAR0gJSw606t5Z3CdJhPwk63KrRYuBz7z0zxAniovfDpULRT40ImJEwRnmBU


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2019