Powrót do strony głównej
"Śladami Kurpiów" - 5 marca 2019 r.


   (tekst/zdjęcia: UG Kadzidło)

---------------------------


Tegoroczne spotkanie "Śladami Kurpiów", połączone z piętnastą rocznicą nadania Centrum Kultury Kurpiowskiej imienia zasłużonego kapłana Mieczysława Mieszki, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Sala w kadzidlańskim Centrum Kultury Kurpiowskiej wypełniła się artystami kurpiowskimi, miłośnikami kultury, zaproszonymi Gośćmi, społecznikami, ludźmi zasłużonymi dla naszej gminy i Kurpiowszczyzny. Obecni byli także: Mirosław Augustyniak - radny województwa mazowieckiego, ks. Tomasz Pokornowski - siostrzeniec księdza Mieszki, ks. Ryszard Kłosiński - proboszcz Parafii Kadzidło, Tadeusz Lipka - radny powiatowy, Katarzyna Grodzka - dyrektor Wydziału Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce, Mirosław Grzyb - Prezes Związku Kurpiów, Henryk Gadomski - Honorowy Obywatel Gminy Kadzidło, Adam Białobrzeski - prezes ZGKiM, Maria Gadomska - pomysłodawczyni nadania instytucji imienia ks. Mieczysława Mieszki, radni, sołtysi, dyrektorzy, Koła Gospodyń Wiejskich, dziennikarze radiowi i prasowi. Gminę reprezentowali Wójt Dariusz Łukaszewski i Barbara Bączek - Przewodnicząca Rady Gminy.

Gości witał dyrektor CKK Grzegorz Parzych. Wójt Dariusz Łukaszewski mówił o wyjątkowości Kurpiowszczyzny, potrzebie bycia wiernym tej Ziemi, codziennej pracy, ale również solidarności wobec wielowiekowej wspólnoty.


Wspominano ks. Mieczysława Mieszkę, kapłana który miał w sobie dar zjednywania ludzi, przywołano tamten czas, gdy kresowy kapłan odbudowywał parafię i wiarę w wartość przekazywanej rodzinnie kurpiowskiej spuścizny.

Wzruszeniom nie było końca, szczególnie gdy na scenę zaproszono Panią Mariannę Staśkiewicz, nestorkę jednej z najstarszych rodzin kurpiowskich z Kadzidła i bardzo skromną, ale wybitną artystkę. Jej domeną są szydełkowe rzeźby i poezja pisana w gwarze kurpiowskiej. Szydełkowe cuda i wiersze czynią ją mistrzynią dużego formatu, ukrytą w kruchej, radosnej i serdecznej kobiecie. Wystarczy z nią pobyć i wsłuchać się w to, co mówi, by doświadczyć życiowej mądrości człowieka, który dużo widział, dużo przeżył i potrafi przełożyć to doświadczenie na sztukę i poezję. Pani Marianna skończyła 90 lat i z tej niecodziennej okazji, podczas "Śladami Kurpiów", były specjalne dla Niej życzenia, podziękowania, kwiaty i upominki. Nie zabrakło również pamiątkowego grawertonu. Swój Jubileusz świętował również trębacz, kapelmistrz Stanisław Gawrych.

Ogromną niespodzianką i przeżyciem artystycznym był występ chórzystek chóru CANTILENA pochodzących z gminy Kadzidło: Kasi Giers z Tatar, Darii Kaczyńskiej z Wachu, Klaudii i Izy Trzcińskich z Dylewa, które wykonały dwa utwory Łu méj mamy i Juz wsystke studźënky - wiersze Pani Marianny, do których Henryk Gadomski skomponował melodie.


Posypał się deszcz ważnych i prestiżowych odznaczeń, nagród, dyplomów.

A całość okrasiły pokoleniowe popisy i prezentacje artystów kurpiowskich. W kurpiowskich pieśniach, wspólnie zaśpiewanych, zaprezentowało się sześć Kół Gospodyń Wiejskich: Tatarskie Burśtynki z Tatar, Żurawinki z Piaseczni, Czarne Brzozy z Czarni i Brzozowej, Klimconecki z Klimk, Stokrotki z Krobi i Kurpianki z Golanki. Gadkę kurpiowską specjalnie napisaną na tę okazję Grzéśńïky na kśęzoskëm polu pięknym dialektem kurpiowskim opowiedziała autorka Krystyna Łaszczych. Amelia Wiktorowicz z Zespołu "Kurpianka" zaśpiewała pieśń "A na boru sosna", a na skrzypcach zagrała melodię "Moja mamo jado goście". Wiele radości i braw wywołały tańce kurpiowskie w wykonaniu par z pięciu grup wiekowych "Kurpianki" 7-latki: Zosia Kulesik i Nikoś Wiktorowicz, 9-latki: Ewa Kowalczyk i Kacper Kozłowski, 11-latki: Klaudia Mróz i Karol Białobrzeski, 20-latki Aleksandra Witkoś i Kamil Domurad oraz 40-latki: Dorota i Marek Kozłowscy, Katarzyna i Mariusz Nowakowie.

Na zakończenie zagrała kapela kurpiowska w niecodziennym składzie: akordeony: Kazimierz Gadomski i Ryszard Kaczyński, klarnet: Paweł Łaszczych, gitara basowa: Daria Kaczyńska i bębenek: Cezary Łaszczych. Wszystkie prezentacje kurpiowskie przygotował Kierownik Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" Paweł Łaszczych.

Ucztę duchową zakończyła biesiada kulinarna, o którą zadbały instruktorki CKK w Kadzidle: Grażyna Krystianiak, Ewa Zdunek i Edyta Sakowska.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac Pani Marianny Staśkiewicz w Izbie pamięci ks. Mieszki w CKK oraz wystawa pokonkursowa X edycji konkursu plastycznego "Wycinanka Kurpiowska".


Odznaczeni, nagrodzeni, wyróżnieni:

Medalem Pamiątkowym Marszałka Województwa Mazowieckiego "Pro Masovia", za wybitne osiągnięcia dla Mazowsza, nadanym przez Marszałka Adama Struzika, na wniosek Wójta Gminy Kadzidło odznaczeni zostali:
- KGW "Czarne Brzozy" z Czarni i Brzozowej
- Józef Sobiech z Brzozówki
- Stanisław Mróz z Rososzy


Nagrody Wójta Gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego otrzymali:
- Marianna Staśkiewicz z Kadzidła
- Stanisław Gawrych z Kadzidła
- Czesława Marchewka z Kadzidła
- Halina Pajka z Kadzidła
- Genowefa Staśkiewicz ze Strzałk
- Apolonia Nowak z Kadzidła
- Stanisława Staśkiewicz ze Strzałk
- Wiesława Bogdańska z Kadzidła
- Aleksandra Oślicka z Kadzidła
- Genowefa Pabich z Krobi


Dyrektor Grzegorz Parzych przyznał nagrodę za szczególnie w minionym roku zaangażowanie we współpracę z kadzidlańskim ośrodkiem. Otrzymała ją:
- Stefania Dawid z Jeglijowca


Za nieocenioną pomoc w przygotowaniu potraw dziękujemy Paniom z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle.


Tegoroczną imprezę "Śladami Kurpiów" zorganizowali: Wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle, Gminna Biblioteka Publiczna im. W. Woźniaka w Kadzidle.


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2019