Powrót do strony głównej
Lekcja pokazowa dla Telewizji Polsat


   (tekst/zdjęcia: Halina Cichoń)

---------------------------


"Jeśëń na Kurpśach" - taki temat, z zakresu wprowadzania dialektu kurpiowskiego, prezentowany był na lekcji pokazowej dla Telewizji Polsat dnia 30 września 2019 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Wykorzystując wiersze znanych kurpiowskich regionalistów Pana Leszka Czyża "Jeśëń na Kurpśach" oraz "Grzyby" Pani Danuty Staszewskiej dostrzegano walory i piękno najbliższego otoczenia. Omawiano charakterystyczne zwyczaje na Kurpiach związane z jesienną porą roku: grzybobranie, sposoby suszenia grzybów, kiszenie kapusty, wykopki, pieczenie ziemniaków.


Uczniowie dowiedzieli się jak dawniej nazywano grzyby: pråwy, prośńónka, babźe łusy, koźołek, muchår, gąska, pępek, kroźå morda.

Czynnie włączyli się w działania, które w dawnych czasach integrowały życie rodzinne i atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Zainspirowani zdobytą wiedzą podjęli się twórczych działań: oczyszczania grzybów, krojenia, nawlekania na sznurki i druty, suszenia. Na koniec uczniowie zaprezentowali kilka piosenek i tańców kurpiowskich.


Wprowadzone elementy regionalizmu na lekcji skierowały uwagę dzieci na piękno dostrzeżone w życiu codziennym Kurpiów, literaturze, kurpiowskiej przyrodzie, w wytworach kultury, uwrażliwiając na niepowtarzalność obyczajów z najbliższego otoczenia małej ojczyzny.


Dziękujemy Pani Jolancie, dziennikarce Telewizji Polsat, że mogliśmy zaprezentować to, co bliskie naszemu sercu.


(Emisja nagrania na przełomie października/listopada)


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2019