Powrót do strony głównej
UWAGA! PILNE! WAŻNE!


   (tekst: Dariusz Łukaszewski)


---------------------------


Drodzy mieszkańcy naszej gminy, w zeszłym tygodniu powołałem Gminny Sztab Kryzysowy, którego pracami kieruję.Systematycznie analizujemy sytuację w kraju, województwie, powiecie oraz gminie.

Bezwzględnie wprowadzamy zalecenia władzy centralnej, przekazywane nam poprzez ministrów i wojewodów. Bez zbędnej zwłoki zdecydowaliśmy o zamknięciu naszych jednostek: Centrum Kultury Kurpiowskiej, Publicznej Biblioteki wraz z filiami. Nieczynne są szkoły, przedszkola, hale sportowe, gminne obiekty sportowe, Orliki w Kadzidle i Dylewie, świetlice wiejskie. Pozostajemy w stałym kontakcie z Policją Państwową, Państwową Strażą Pożarną, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Starostwem Powiatowym, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, wszystkimi innymi służbami, mającymi za zadanie powstrzymać dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa. W chwili obecnej, na terenie powiatu ostrołęckiego, 155 osób objętych jest nadzorem epiemiologicznym, kwarantanną domową objęte są 2 osoby, również dwie osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia COVID - 19.


W Urzędzie Gminy, zgodnie z zaleceniami, powstała strefa klienta. Obsługujemy najpilniejsze sprawy.

Proszę pamiętać, że może zachorować każdy z nas. Urzędnicy muszą przygotować się do pracy zdalnej. Być może konieczne będą zastępstwa. Jest nas niewielu, zaledwie dwadzieścia kilka osób. Nie możemy ryzykować zamknięciem urzędu. Musimy umieć dostrzec każde zagrożenie i czuć wzajemną odpowiedzialność. Apeluję, jako szef Gminnego Sztabu Kryzysowego, o wzajemny szacunek, cierpliwość, wyrozumiałość. Po przezwyciężeniu koronawirusa zdążymy ze wszystkim. Załatwimy wszelkie sprawy. Nacieszymy się sobą. Ale na razie musimy być solidarni. Niechaj zakończą się wszelkie gminne niepokoje. Nieufności. Zachowujmy twarde zasady. Koronawirus to wcale nie jest grypa. Błyskawicznie się rozprzestrzenia. Jego śmiertelność sięga już 5%. Uderza szczególnie w ludzi starszych, chorujących, osłabionych, ale dociera do każdego z nas, i każdy z nas może zarażać, także swoich bliskich. Nie lekceważmy niczego. Pokonamy koronawirusa tylko wtedy, gdy będziemy każdego dnia dojrzałą, mocną, świadomą wspólnotą. O wszelkich zmianach pracy Urzędu Gminy natychmiast Państwa poinformuję.


Gminny Sztab Kryzysowy zwraca szczególną uwagę na następujące zasady:

  1. Uczniowie muszą pozostać w domach. Muszą unikać jakichkolwiek spotkań. Każde wyjście z domu może być przyczyną zakażenia koronawirusem, siebie, bliskich, innych ludzi. To nie jest czas swawolnej zabawy. Pozostajemy w domowej kwarantannie.
  2. Przychodźmy do urzędów, banków, przychodni lekarskich, wszystkich innych instytucji, tylko z najważniejszymi sprawami. Pozostałe załatwiajmy telefonicznie lub mailowo. Rachunki, należności płaćmy poprzez konta elektroniczne. Wcześniej zadzwońmy. Upewnijmy się, czy nasza sprawa jest pilna, czy może chwilę poczekać. Pielęgniarki, lekarze, muszą być bardzo skoncentrowani i uważni, skupieni tylko i wyłącznie na najtrudniejszych przypadkach medycznych.
  3. Unikajmy wszelkich spotkań towarzyskich. Módlmy się w domach, korzystajmy z dyspensy Jego Ekscelencji Biskupa Łomżyńskiego, od obowiązkowego uczestniczenia w Mszach Świętych. Wykorzystujmy radiowe i telewizyjne transmisje Mszy Świętych. Wierzę, że miłosierdzie Boże ogarnie nas wszystkich, ale postarajmy się nie przeszkadzać Opatrzności w bezgranicznej trosce o los każdego człowieka.
  4. Róbmy większe zakupy. Płaćmy bezgotówkowo. Kartą. Nie odwiedzajmy sklepów i aptek codziennie. Nie biegajmy wiele razy po kolejne drobiazgi. Zakupy obfitsze, przemyślane, pozwolą nam rzadziej pójść do sklepu, rzadziej narazić siebie na spotkanie z koronawirusem, rzadziej narazić inne osoby. Pomyślmy o pracownikach sklepów, paniach sprzedających, one również wolałyby rzadsze kontakty. One również mają swoje rodziny, bliskich, dzieci. Martwią się naszym niepotrzebnym nadmiarem. Naszą powtarzalną obecnością. Każdy z nas odpowiada nie tylko za siebie, ale także bliźnich, w każdym miejscu, o każdej porze. To warunek podstawowy definiujący naszą dojrzałość i człowieczeństwo. Bardzo proszę pracodawców o dołożenie wszelkich starań, aby sklepy były jak najstaranniej dezynfekowane, zaś pracownicy mieli poczucie bezpieczeństwa i wszelkie możliwości skorzystania z preparatów dezynfekujących, być może również nieco dłuższych przerw niezbędnych do bardzo istotnej regeneracji.
  5. Pamiętajmy o seniorach, naszych babciach, dziadkach, sąsiadach w podeszłym wieku. To ta grupa jest w najtrudniejszej sytuacji. Być może komuś brakuje żywności. Lekarstw. Chwili rozmowy. Nie przegapmy tych dramatów. Bądźmy ostrożni, ale aktywni. Zadzwońmy. Dopytajmy. Pomóżmy. Otwórzmy swoje serca. Pokażmy solidarność, wrażliwość, troskę. To zawsze będzie najpiękniejszym świadectwem. Niechaj seniorzy nie wychodzą z domu. Niechaj nie muszą pójść do sklepu. To dla nich ogromny wysiłek. Ryzykowna wyprawa. Los seniorów, bardziej niż kiedykolwiek, zależy od nas, od naszej uważności. Zdajmy ten egzamin.
  6. Dezynfekujmy dłonie. Omywajmy często twarz. Korzystajmy ze środków dezynfekujących. Wszelkich. Jeśli brakuje preparatów wirusobójczych, pamiętajmy, że koronawirus boi również zwykłego mydła. Ale myjmy dłonie dłużej. Dokładniej. Koronawirusa zabijają również mocny alkohol, spirytus, znakomity kurpiowski bimber (ponad 60%). Przemywajmy poręcze, klamki, telefony komórkowe. To również bardzo ważna świadomość, że koronawirus może być zneutralizowany, jeśli tylko będziemy mądrzy. Musimy odmienić priorytety. Zdrowie i bezpieczeństwo stają się celem najważniejszym wszystkich naszych zabiegów.
  7. Nie popadajmy w depresję. Nie ulegajmy panice. Lękom. Traumom. One bardzo osłabiają naszą odporność i sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ważna jest nasza psychika. Świadomość, że nie jesteśmy sami, że tworzymy wspólnotę, że chcemy pomagać, że dostrzegamy innych ludzi. Ważna jest pogoda ducha. Pokonamy wirusa. Wcześniej, czy później. Dlatego, nie oddalajmy optymizmu. Nasz dobry humor jest lepszym lekarstwem niźli złośliwość, nienawiść, zazdrość. Bądźmy dla siebie mili. Uprzejmi. Twórzmy wspólnotę ludzi sympatycznych, bliskich sobie. Mamy wiele atutów. Nie brakuje żywności. Wody. Zbliża się wiosna, będzie coraz mniejsza wilgotność. Słońce jest coraz wyżej. Wirus, przez tę wzmagającą się suchość, będzie coraz słabszy. Nie powtarzajmy plotek, wiadomości przypadkowych, które nie mają potwierdzenia, które szukają jedynie taniej sensacji.
  8. Pamiętajmy proszę o procedurach, wszelkie numery alarmowe oraz kontakty są już udostępnione na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle. Zapamiętajmy najważniejsze z nich:

Szanowni Państwo, kochani, bądźmy dobrej myśli. Wykorzystajmy mądrze czas naszej dłużej obecności w domach.

Pocieszmy się najbliższymi. Pobawmy z wnukami. Poczytajmy książki. Posłuchajmy ulubioną muzykę. Zagrajmy w szachy, warcaby, gdy planszowe. Powspominajmy. Odkryjmy jak ważne jest domowe ognisko, jak istotne są miłość, nadzieja, wiara. Spójrzmy cieplej na sąsiadów, adwersarzy, polemistów. Tworzymy jedną, gminną, kurpiowską rodzinę. Nasze różnice, wobec zagrożeń jakim jest koronawirus, stają się mniej istotne. Zazwyczaj nie mamy czasu. Pracujemy za wiele. Martwimy się na wyrost. Tracimy energię w niepotrzebnych sporach. Niespodziewanie otrzymaliśmy więcej czasu dla siebie. Przedłużony pobyt w domach nie jest karą. Przeciwnie. Staje się szansą na odświeżenie i wzmocnienie relacji. To będzie ogromny kapitał na dobre czasy, które przyjdą po koronawirusie. Bądźmy mocni każdego dnia. Pryncypialni. Empatyczni. Łagodniejsi wobec siebie. Wierzę mocno w naszą kurpiowską odpowiedzialność. Mądrą przezorność. Wewnętrzne przekonanie, że wspólnotowa mądrość pokona koronawirusa, i nada naszemu życiu jeszcze ciekawszy smak.


Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy gotowi są dać świadectwo swej wierności wobec małej, kurpiowskiej Ojczyzny, którzy nie lekceważąc realnego zagrożenia, gotowi są zewrzeć siły, i solidarnie odpowiedzieć złu.

Z wyrazami najwyższego szacunku,
Z bezgraniczną nadzieją.

Dariusz Łukaszewski


Wójt Gminy Kadzidło


--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2020