Powrót do strony głównej
Wspieramy Polaków na Litwie


   (tekst/zdjęcia: UG Kadzidło)

---------------------------


Żywność, środki higieniczne, słodycze, flagi, książki, przybory szkolne, Biblie, świece Caritasu, trafiły do Polaków zamieszkujących Gminę Dziewieniszki, położoną na Litwie, w Rejonie Solecznickim.

Dary zostały zebrane podczas Świątecznej Zbiórki Żywności przez wolontariuszy z kadzidlańskiego Zespołu Placówek Oświatowych. Tę szlachetną akcję wsparli również dyrektorzy i uczniowie ze szkół w Chudku, Wachu, Dylewie oraz pracownicy Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli. Wspólnie zebrano około tysiąca pięciuset kilogramów żywności i słodyczy. Wolontariuszami opiekował się dyrektor Michał Bogdański. Pozostałe podarunki przekazali Gmina Kadzidło, księża Ryszard Kłosiński i Marcin Sobiech.


Dary trafiły do mieszkańców wsi: Dziewieniszki, Poszki, Rudniki, Jurgielany, Kaczany, Albertyn, Dowłany, Urlańce, Smoliszki, Zajaszewo.

Nasi uczniowie w każdym domu śpiewali kolędy. Nie zabrakło serdecznych życzeń. Wysłuchaliśmy wielu wzruszających świadectw, rodzinnych opowieści, trudnych historii o losie Polaków żyjących na terenach przedwojennej Polski. Podziwialiśmy przywiązanie do polskości, powszechność wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej w każdym domu, życzliwość i wdzięczność jaką zostaliśmy obdarowani. Odwiedzona okolica należy do najbiedniejszych na Litwie.


Dziękujemy!!!

Dziękujemy Pani staroście Czesławie Marcinkiewicz za poświęcony czas i przyjęcie trudnej roli przewodniczki. Dziękujemy Panu merowi Zdzisławowi Palewiczowi za pomoc w zorganizowaniu pobytu na Litwie. Dziękujemy Jakubowi Frydrykowi, szefowi Świątecznej Zbiórki Żywności, za okazaną życzliwość.

Przewóz darów przygotowali wójt Dariusz Łukaszewski, dyrektorzy Halina Prusaczyk i Michał Bogdański. W sposób szczególny dziękujemy uczniom, którzy znakomicie zdali, niezwykle ważny egzamin, z wrażliwości i ludzkiej solidarności. Najserdeczniej dziękujemy mieszkańcom Gminy Kadzidło za tradycyjną hojność.


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2020