Powrót do strony głównej
Spotkanie z Leszkiem Czyżem


   

---------------------------


Tradycją zajęć z edukacji regionalnej w ZPO w Kadzidle stają się spotkania z interesującymi ludźmi: twórcami ludowymi i propagatorami kultury kurpiowskiej.

W tym roku szkolnym nasza szkoła znalazła się wśród organizatorów spotkania z Panią Ewą Zdunek: warsztaty świąteczne bożonarodzeniowe, a także Genowefą Staśkiewicz "Byśki i Nowe Latka" oraz konkursu organizowanego w ramach koła regionalnego: "Karta bożonarodzeniowa z elementem wycinanki kurpiowskiej" etap szkolny. Braliśmy udział w Powiatowym konkursie "Witraże kurpiowskie Myszynieckie", "Karta świąteczna" organizowanym przez PPP w Myszyńcu oraz konkursie powiatowym organizowanym przez Związek Kurpiów. Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Ich prace konkursowe niejednokrotnie zajmowały najwyższe lokaty.


W piątek, 25 lutego 2022 roku warto było zarezerwować czas na spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Czyżem, którego mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole.

Znamy Go głównie jako autora książki "Gadki kurpiowskie", a ostatnio wydany został "Program Edukacji Regionalnej": Dla mnie przygodą było wysłuchiwanie ludzkich opowieści, ja jestem ich opowiadaczem w rodzimej gwarze kurpiowskiej powiedział na spotkaniu nasz gość. Znakomite propozycje czytelnicze Pana Leszka wyróżniają się dbałością o każdy szczegół w zakresie pielęgnowania oryginalnych tekstów kurpiowskich. Jego gadki to poruszające ludzkie historie, wyjątkowe wydarzenia i okoliczności jakie im towarzyszą. Ich autor imponuje skrupulatnością i dociekliwością.

Uroczystość rozpoczęliśmy dziękując za przybycie autora Pana Leszka Czyża oraz zaproszonego na spotkanie Pana Wójta Dariusza Łukaszewskiego, który wręczył zacnemu gościowi wydany niedawno Album "Wesele Kurpiowskie". Wśród uczestników spotkania znaleźli sie przede wszystkim opiekunowie oraz uczniowie klas I-III - członkowie koła z Edukacji regionalnej naszej szkoły.

Następnie Pan Leszek opowiedział zgromadzonym o swoim dzieciństwie w domu pełnym tradycji kurpiowskich, dorobku literackim, przeczytał kilka wybranych gadek kurpiowskich. Mieliśmy okazje poznać dwie gadki oparte na faktach.

Dalsza część spotkania przybrała formę pytań nurtujących z pewnością wszystkich przybyłych na spotkanie. Było ich wiele. Pytania nawiązywały nie tylko do książek, ale też do życia rodzinnego i zawodowego. W trakcie rozmowy bardzo wyraźnie wyczuwało się szacunek pisarza do zachowania odrębności kulturowej nasze pięknej ziemi kurpiowskiej.


Spotkanie z Panem Leszkiem Czyżem minęło nam bardzo szybko. Okazało się niezwykle wzbogacające i... pełne wzruszeń. Teraz przyszedł czas na refleksje... Niewątpliwie była to dla nas wszystkich okazja do poznania piękna i mądrości naszych przodków i ich rola w przekazywaniu wartości.


---------------------------

 Zdjęcia
--------------------------------------------------

::: Kliknij tu, aby przejść do strony głównej

© Urząd Gminy Kadzidło 2015-2022