Strona główna


 :: Listopad 2022


"Idealna dieta dla seniorów"

 

Zapraszamy na spotkanie z dietetyczką Mileną Romanik-Ciszkowską
"Idealna dieta dla seniorów"
 
10 grudnia 2022 r. (sobota) godz.10:00
w Bibliotece w Kadzidle

 

Organizatorzy:
Wójt Gminy Kadzidło,
Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka

 

(30.11.2022)


Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gminie Kadzidło

 

Drodzy seniorzy, drodzy mieszkańcy Gminy Kadzidło,
wspólnie z panem dyrektorem Grzegorzem Parzychem zapraszamy serdecznie na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To zupełnie nowy pomysł i ciekawa propozycja dla seniorów mieszkających w naszej Gminie.
         Do końca grudnia potrwają prace organizacyjne, powstaje regulamin, trwają rozmowy z prelegentami, omawiamy formy działalności. Wykład inauguracyjny odbędzie się w styczniu 2023 roku. Również w styczniu powołają Państwo seniorzy swoje władze, określą Państwo częstotliwość spotkań. Każdy rok uniwersytecki będzie kończył się galą, wręczeniem pamiątkowych dyplomów. Będziemy zapraszać ciekawych wykładowców, prezentujących różnorodne dziedziny wiedzy. Nie zabraknie wyjazdów krajoznawczych, spotkań dyskusyjnych, wymiany doświadczeń, publikacji poświęconych Państwa działalności.
        Uniwersytet Trzeciego Wieku może być znakomitą, intelektualną, wspólnotową, towarzyską przygodą. Wykłady odbywać się będą w odnowionym Centrum Kultury Kurpiowskiej, w pięknej sali widowiskowo-kinowej. Serdecznie zapraszamy i prosimy o pomysły, sugestie, podpowiedzi.

 
Z wyrazami szacunku
Dariusz Łukaszewski
Wójt Gminy Kadzidło

 

 

(30.11.2022)


WESELE JADŹE !!!

 
Jeżeli jesteście przywiązani do tradycji kurpiowskich lub chcecie je bliżej poznać zapraszamy do Centrum Kultury Kurpiowskiej im.ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle.
Rozpoczynamy poszukiwania Pary Młodej, która zdecydowałaby się na ślub podczas imprezy folklorystycznej "Wesele Kurpiowskie" w Kadzidle. Wesele na kurpiowską nutę, w barwnym obrządku, z tłumem gości i w medialnej oprawie z pewnością będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich jego uczestników.
         Wójt Gminy Kadzidło oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej zapraszają młodych ludzi, którzy właśnie w ten sposób chcieliby rozpocząć nową drogę życia. Wesele zaplanowano na 18 czerwca 2023 roku. Organizator zastrzega, że pierwszeństwo mają pary związane z Zespołem „Kurpianka” i gminą Kadzidło. W przypadku zgłoszenia się kilku par o wyborze zdecyduje Organizator.
         Więcej informacji można uzyskać drogą mailową centrumkurpiowskie@o2.pl
lub pod numerem telefonu 297618 150

 

 

 

 

 

(29.11.2022)


W Krobi jaśniej!

 
 

 

 

Kończą się tegoroczne inwestycje. Firma „INSBUD” Sylwia Olszewska z Łomży zakończyła budowę oświetlenia ulicznego w Krobi. Przybyło 11 lamp, oświetlono blisko kilometrowy odcinek. Gmina wydatkowała na to przedsięwzięcie 117.342 złotych. Dziękujemy mieszkańcom Krobi za ogromną pomoc i życzliwość podczas prowadzenia prac projektowych.

 

 

 

 

 

(29.11.2022)


Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle.
Spotkanie z Elżbietą Ficowską i Igorem Bielińskim
 

W piątek 25 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w Bibliotece w Kadzidle Elżbietę Ficowską, Honorową Obywatelkę naszej Gminy oraz Igora Bielińskiego przyjaciela Grzegorza Przemyka . Wieczór ten zadedykowaliśmy Grzegorzowi Przemykowi i jego matce , poetce i działaczce opozycyjnej Barbarze Sadowskiej. W przyszłym roku minie 40 rocznica od tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, który zmarł w wyniku obrażeń poniesionych po pobiciu przez funkcjonariuszy milicji w 1983 roku. Przemyk trafił na komisariat, zatrzymany na placu Zamkowym, gdzie z kolegami świętował zdanie matury. Wcześniej, 3 maja 1983 r., „nieznani sprawcy” pobili matkę Grzegorza, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
         W piątkowy wieczór mieliśmy okazję poznać tę historię od naocznych świadków, przyjaciół którzy byli blisko związani z rodziną i z tamtymi tragicznymi wydarzeniami. Pani Elżbieta Ficowska również związana z opozycją demokratyczną w Polsce, pracowała w Komitecie Prymasowskim, łączniczka internowanych robotników w Ursusie, doradca i rzecznik prasowy w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Za działalność opozycyjną odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Elżbieta Ficowska to symbol Holokaustu, dziewczynka ze srebrną łyżeczką uratowana przez Irenę Sendlerową, żona Jerzego Ficowskiego. Świadek wielu wydarzeń z historii Polski, ciepła i elegancka. niosąca pomoc jak w przypadku rodziny Przemyka. Wraz z Igorem Bielińskim wspominają jak doszło do bestialstwa sprawców „dawania nauczki”, oraz o powszechnym oburzeniu jakie wywołała ta tragedia, która była historią też wielu innych młodych ludzi. W pogrzebie Przemyka na Powązkach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Nasi goście z żalem rozwodzili się nad utraconymi możliwościami dobrze zapowiadającego się młodego poety Grzegorza Przemyka.
 
Dziękujemy Pani Elżbiecie i Panu Igorowi za wielką lekcję historii, za wspaniały wspólny wieczór, za obietnice powrotu do Kadzidła.
Dziękujemy Panu Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za poprowadzenie spotkania i zaproszenie do nas tak niezwykłych ludzi.

 

Galeria zdjęć

 

(28.11.2022)


Wyższa Szkoła Administracji Publicznej
w Ostrołęce pamięta o Tadeuszu Franciszku Machnowskim!

 
W ostrołęckiej Wyższej Szkole Administracji Publicznej pięknie upamiętniono Tadeusza Franciszka Machnowskiego, znakomitego poetę, prozaika, admiratora Narwi, Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Gości witali Jego Magnificencja Rektor dr Michał Fajst, Anna Sobiech – pełnomocnik Rektora ds. promocji uczelni oraz dyrektor uczelnianej biblioteki.
Wiersze Tadeusza Franciszka Machnowskiego recytowali wspaniale uczniowie ostrołęckich szkół. Muzyczną oprawę zapewnił Wojciech Dudkowski. Wzruszającą pieśń wykonała jedna z ukraińskich uczennic. Uroczystość poprowadzili dyrektor Anna Sobiech oraz Jakub Rutka. Tadeusza Franciszka Machnowskiego wspominali dr Jerzy Kijowski, Barbara Wojciulewicz, Barbara Zakrzewska, Wiesław Szczubełek, Stanisław Kałucki Dariusz Łukaszewski, Bogumiła Jarka, Znakomity wierszy poświęcony zmarłemu Poecie przeczytała Katarzyna Fabisiewicz. Nie zabrakło wielu jeszcze innych Gości, znajomych, Przyjaciół, wielbicieli poezji Tadeusza.
Dobrą okazją do spotkania było wydanie zbioru wierszy „ Lipcowe skrzypce”, który to zbiór mocno przywołał Tadeusza Franciszka Machowskiego. Książkę zawdzięczamy Irenie Knapik-Machnowskiej, opiekującej się dorobkiem poetyckim Poety.
Dziękujemy władzom uczelni i wszystkim ludziom dobrej woli za to niezwykłe spotkanie.

 

Galeria zdjęć

 

(24.11.2022)


Piękny reportaż Piotra Szymona Łosia o jubileuszu Czesławy Kaczyńskiej.
 
Wzruszający, trwały ślad o kurpiowskiej wspólnocie. Drogi Panie Piotrze, z wdzięcznością bezgraniczną! Ukłony niskie!
 
OPIS ODCINKA
W Kadzidle odbyła się uroczystość Jubileuszu 65-lecia pracy twórczej artystki ludowej, Czesławy ze Staśkiewiczów Kaczyńskiej. Jubilatka, ambasadorka Kurpiowszczyzny już w wieku 10 lat zaczęła robić wycinanki (ozdoby z kolorowego papieru) o tradycyjnych, kurpiowskich motywach, ucząc się ich wyrobu od swojej babki Antoniny Staśkiewicz, mamy Stanisławy oraz starszej siostry, Stanisławy Dawid. Oprócz wycinanki, zajmuje się także haftowaniem, wyrobem ozdób obrzędowych (tzw. byśki, palmy wielkanocne, ozdoby bożonarodzeniowe i in.), śpiewem, a przez wszystkie lata swojej pracy również edukacją kulturową. Jest inicjatorką i współorganizatorką corocznych warsztatów etnograficznych „Ginące zawody” w Kadzidle. Czesława Kaczyńska jest laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga (2005) i wielu innych wyróżnień nie tylko za rękodzieło artystyczne, ale i edukację. Ponadto uhonorowana została Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (2001), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis (2022).

 

Więcej na RDC...

 

 

(23.11.2022)


Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego
 
Świętej Pamięci Marianna Staśkiewicz pięknie uhonorowana!

 
To był niezwykły wieczór. W Warszawie, w Mazowieckim Teatrze Muzycznym, odbyła się 26 gala wręczenia prestiżowych nagród Marszałka Województwa Mazowieckiego. Gospodarzem uroczystości był marszałek Adam Struzik, który w towarzystwie członkini Zarządu Elżbiety Lanc oraz radnych Województwa Mazowieckiego, uhonorował dziesięć osób, instytucji, które, w sposób szczególny, zasłużyły się dla społeczności lokalnych oraz Mazowsza.
         Spośród wyróżnionych przez marszałka Adama Struzika znalazła się śp. Marianna Staśkiewicz, znakomita twórczyni, poetka, kronikarka, znawczyni lokalnej historii. Nagrodę odebrali najbliżsi Pani Marianny: siostrzenica Małgorzata i wnuczek Artur. Nie zabrakło innych członków rodziny, pięknego wiersza, wzruszających podziękowań, wspomnieniowego filmu.
Wójt Dariusz Łukaszewski, który złożył stosowny wniosek, również podziękował marszałkowi Adamowi Struzikowi, wicemarszałkom Elżbiecie Lanc, Janinie Ewie Orzełowskiej, Wiesławowi Raboszukowi oraz samej Kapitule. To wysokie wyróżnienie podkreśliło nie tylko zasługi Marianny Staśkiewicz, ale również wagę cierpliwego, pracowitego życia, skromnego, godnego, mocno zdefiniowanego kurpiowskim pochodzeniem i kurpiowską, roztropną troską o historyczną pamięć i lokalną tożsamość.
         Marianna Staśkiewicz pozostawiła potomnym dwa tomiki poetyckie, z mądrymi wierszami, niezwykłe, zagadkowe, szydełkowe światy, wiele innych rękodzielniczych arcydzieł, dobrą pamięć, mocne przesłanie o cennej miłości do ziemi rodzinnej. To niesłychanie ważny artystyczny testament.
         Poniedziałkowe spotkanie w Mazowieckim Teatrze Muzycznym uświetnili brawurowymi występami: Voytek Soko Sokolnicki, Mateusz Ziółko, Marcin Januszkiewicz oraz ceniona orkiestra teatralna. Podczas uroczystości Gminę Kadzidło oraz Powiat Ostrołęcki reprezentowali: Maria Samsel – dyrektor Muzeum Ziemi Kurpiowskiej, Wiesław Duszak – pracownik Muzeum Ziemi Kurpiowskiej, Aldona Kuciej – skarbnik powiatu, Katarzyna Grodzka – dyrektor wydziału promocji powiatu, wójt Dariusz Łukaszewski, Grzegorz Parzych – dyrektor Centrum Kultury Kurpiowskiej.
         Dziękujemy z całego serca marszałkowi Adamowi Struzikowi za okazaną życzliwość. Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o długą pamięć poświęconą Mariannie Staśkiewicz oraz sumienne pielęgnowanie dorobku artystycznego tej wybitnej Artystki.

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

 

(22.11.2022)


Nowe wydarzenie na Kurpiach.
Muzyczna jesień! Muzyczna zima!

 

Wspaniały koncert Artura Gotza!

W kalendarzu gminnych przedsięwzięć pojawia się właśnie nowe wydarzenie. Podczas jesiennych i zimowych dni mieszkańcy naszej gminy oraz goście, będą mogli wybrać się na piękne, ciekawe, liryczne koncerty. Tej cyklicznej propozycji nadaliśmy tytuł: Muzyczna jesień. Muzyczna zima. W listopadzie oczarował nas fantastyczny Artur Gotz, za miesiąc, 18 grudnia wystąpi w Kadzidle legendarna Edyta Geppert, a już w lutym przyjedzie do Kadzidła wspaniały Michał Bajor. Mamy nadzieję, że ta propozycja przypadnie Państwu do gustu, i zaspokoi muzyczne, ambitne oczekiwania.
         Koncert Artura Gotza był wspaniałym wydarzeniem. Nie zabrakło piosenek autorskich, ale także szlagierów Ewy Demarczyk, Bułata Okudżawy, Karin Stanek, Kabaretu Starszych Panów. Cudownie zabrzmiał Georges Branssens, frapująco, jak zwykle, Jacques Brel. Feeria kolorów, doskonałe humory, świetna publiczność dopełniły to piękne spotkanie. Artur Gotz śpiewał, przygrywał, opowiadał anegdoty, wspominał, nagradzał, zapowiadał powrót do Kadzidła. Artyście towarzyszyli: Arleta Lemańska (cóż za głos, cóż za temperamet !), Jacek Kwiatkowski (klawisze), Kuba Mikulski (perkusja, tak!, tak! wnuk Stanisława Mikulskiego !). Drogi Panie Arturze & Przyjaciele, bardzo dziękujmey za tyle, tyle wzruszeń!
         Niechaj Muzyczna jesień! Muzyczna zima! pięknie nam się rozwija. Dziękujemy w sposób szczególny Panu Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Zarządowi Województwa Mazowieckiego, za wysoką ocenę naszego pomysłu i znaczące dofinansowanie koncertów. Dziękujemy staroście Stanisławowi Kubłowi za dofinansowanie koncertu Artura Gotza. Wójt Dariusz Łukaszewski, pomysłodawca Muzycznej jesieni! Muzycznej zimy!, dziękuje dyrektorom Wiesławie Sobiech i Grzegorzowi Parzychowi za pomoc organizacyjną.
         Zapraszamy na kolejne koncerty! Odbędą się najpewniej w nowej sali widowiskowej Centrum Kultury Kurpiowskiej.

 

Galeria zdjęć

 

(21.11.2022)


Remiza strażacka. Quad dla OSP Kadzidło.

 
Zacni Goście: marszałek Elżbieta Lanc , starosta Stanisław Kubeł, komendanci Grzegorz Pragacz i Janusz Głowacki, dyrektor Mariusz Popielarz , Tadeusz Lipka, ks. Proboszcz Ryszard Kłosiński, ksiądz kapelmistrz Jarosław Świderek, przewodnicząca Barbara Bączek, radni Stanisław Aptacy, Tadeusz Bieńkowski i Michał Kaczyński, kapelmistrz Stanisław Gawrych z muzykantami, prezes-senior Stanisław Gadomski.
         Z radością odczytałem akt przekazania ratowniczego quada naszej jednostce, dziękując za finansowe wsparcie. Kiedyśmy planowali zakup nie wierzyliśmy do końca, że się uda. A jednak! Zgoda buduje. Uroczystość sprawnie poprowadzili prezes Marcin Dawid i komendant Zdzisław Parzych. A jeszcze znakomita gorąca, strażacka strawa.
        Zatem: Vivat OSP Kadzidło. Zatem toast: Nigdy nie zagaśnie! Wszystkim ludziom dobrej woli składam szczere podziękowania.

 
Wójt Gminy Kadzidło
Dariusz Łukaszewski

Galeria zdjęć

 

(21.11.2022)


JARMARK BOŻONARODZENIOWY W KADZIDLE
 
17 GRUDNIA 2022r. GODZ.13.00 - 19.00
PLAC przy CENTRUM KULTURY KURPIOWSKIEJ w KADZIDLE
 
W PROGRAMIE:
JARMARK BOŻONARODZENIOWY
 Stoiska twórców i artystów kurpiowskich, wytwórców artykułów świątecznych, regionalnych, lokalnych, zielarstwa, rękodzieła
artystycznego i wyrobów rzemieślniczych
 Stoiska gastronomiczne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kadzidło
KGW „Czarne Brzozy” – Czarnia i Brzozowa
KGW „Stokrotki” – Krobia
KGW „Dylezionki” –Dylewo
KGW „Chudkowskie Gospodynie” – Chudek
KGW „Tatarskie Burśtynki” – Tatary
KGW z Gleby

BOŻONARODZENIOWE PREZENTACJE ARTYSTYCZNE SZKÓŁ Z GMINY
KADZIDŁO
 Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku
 Zespół Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie
 Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle
 Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu
 Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Jazgarce
 Kapela Kurpiowska „Kurpianka” z Kadzidła

Przewidziana Nagroda Specjalna dla „najaktywniejszej szkoły”.

Regulamin jarmarku


(18.11.2022)


Zaduszki poetyckie.

 

17 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle odbył się Poetycki Wieczór Zaduszkowy
Wspominano zmarłych poetów, bliskich. Świece i wiersze. Szczere spotkanie

Galeria zdjęć

 

(18.11.2022)


Podsumowanie XXIX Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze"

 
8 listopada 2022 r. w Bibliotece w Kadzidle odbyło się Uroczyste Podsumowanie XXIX Konkursu Poetyckiego "Kurpie Zielone w Literaturze".
         Podczas uroczystości wręczenia nagród laureaci zaprezentowali swoje utwory.
         Dziękujemy uczestnikom konkursu i ich opiekunom, organizatorom oraz wójtowi Gminy Kadzidło Dariuszowi Łukaszewskiemu za udział w uroczystości

 
Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego w Ostrołęce
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Ostrołęce
Powiat Ostrołęcki
Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka

Galeria zdjęć

 

(18.11.2022)


„Dostępna Gmina Kadzidło”

 

Gmina Kadzidło realizuje przedsięwzięcie grantowe „Dostępna Gmina Kadzidło”, finansowane w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
        Celem przedsięwzięcia grantowego jest poprawa dostępności usług publicznych świadczonych przez Gminę Kadzidło osobom o różnorodnych potrzebach oraz rodzajach niepełnosprawności i obejmuje dostępność architektoniczną i informacyjno – komunikacyjną.
 
Wartość grantu: 89 941,50 PLN

 

(17.11.2022)


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Biuro Powiatowe w Ostrołęce

 
W związku z trwającym naborem wniosków o udzielenie pomocy finansowej o wsparcie finansowe rodziny – Klęski 2022, informujemy, iż w związku ze zmiana rozporządzenia zmienie uległy zasady przyznawania pomocy z tego tytułu. Warunkiem otrzymania pomocy jest złożenie do 23 listopada 2022 wniosku o udzielenie pomocy finansowej (liczy się data wpływu wniosku do właściwego ze względu na położenie gospodarstwa Biura Powiatowego) poprawnie wypełnionego i kompletnego wnioski wraz z wymaganymi załącznikami.
 
Wraz z wnioskiem należy złożyć:
1. Kalkulacje z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gosp. rolnym spowodowanych suszą w roku 2022 lub protokół z szacowania strat
2. Kopie faktur potwierdzających sprzedaż produktów rolnych z gosp. rolnego od 1 stycznia 2021 do 30 września 2022 w wys. co najmniej 5000 zł brutto.
 
WAŻNE:
Wniosek błędnie wypełniony lub bez wymaganych załączników pozostanie bez rozpatrzenia.

 

(16.11.2022)


Uczciliśmy niepodległość!!
 
Skromnie, elegancko, pięknie uczciliśmy naszą Niepodległość. Rozwiesiliśmy flagi. Posprzątaliśmy groby. Zapaliliśmy znicze. Upamiętniliśmy bohaterów. Spotykaliśmy się w kadzidlańskim kościele. Nie zbrakło pocztów sztandarowych. Przybyli przedstawiciele szkół, samorządu, instytucji, urzędu, jednostek strażackich. Wzruszył chór uczniowski i nauczycielski, którymi opiekują się Sylwia Jaworska i Ewa Piotrowska. Pięknie wypadli młodzi prowadzący i młodzi aktorzy. Dostojnie zabrzmiały recytacje Doroty Wołosz, która precyzyjnie dopilnowała bogatego scenariusza przygotowanego wespół z panią dyrektor Haliną Prusaczyk. Gospodarzem uroczystości byli: Parafia Kadzidło, Urząd Gminy oraz Zespół Placówek Oświatowych w Kadzidle. Aplauz wzbudza subtelny taniec z flagami, przygotowany przez najmłodszych i niezawodną Halinę Cichoń.
         Uroczystą, dziękczynną Mszę Świętą celebruje ks. proboszcz Ryszard Kłosiński, wspierany przez naszych wikarych. Głos zabrał również wójt Dariusz Łukaszewski. Oznaczył Niepodległość poprzez Jej wymiar etyczny i wspólnotowy. W naszych refleksjach obecna jest heroiczna Ukraina i złowrogi, rosyjski cień, sunący tak niebezpiecznie nad starą Europą. Przywołaliśmy również tych, których nie ma, także zmarłych strażaków-ochotników.
         A później, tak cicho, tak poważnie powędrowaliśmy na parafialny cmentarz, przystanęliśmy obok odnowionego Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość prowadził komendant Zdzisław Parzych. Asystowali harcerze oraz strażacka Orkiestra Dęta z kapelmistrzem Stanisławem Gawrychem. Skłoniliśmy się nisko przed żołnierzami poległymi podczas kampanii wrześniowej. Każda delegacja oddała hołd, pozostawiła światło wdzięczności i nadziei, odmówiliśmy modlitwę, poczty sztandarowe domknęły jedną ze stron, mieszkańcy stronę drugą. Współtworzyliśmy wspólnotę pamięci i bezgranicznego szacunku wobec tych, którzy służyli Ojczyźnie do końca.
        Wójt Gminy Kadzidło dziękuje wszystkim ludziom dobrej woli. To była znakomita lekcja dojrzałego patriotyzmu. Bez żadnej fałszywej nuty. Bez niepotrzebnej fanfaronady. To ważne w świecie, który przystanął na krawędzi, i nie wie do końca, co jeszcze może się strasznego wydarzyć.

 

Galeria zdjęć

 

(14.11.2022)
 


Ważne!!! Informacja ZUS PUE
 
Od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie – wszystkie szczegóły na stronie www.zus.pl

 

Ulotka informacyjna

Dodatkowe informacje

 

(14.11.2022))


Przebudowane Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidlee
 
Nowa scena. Sala ćwiczeń dla tancerzy naszej Kurpianki. Sale warsztatowe dla dzieci, którzy zechcą poznawać kulturę kurpiowską. Piękne garderoby. Sala kinowa z uroczymi fotelami. Wspaniałe kotary.
         Prace wykonuje firma JL. Projektował genialny Lucjan Chojnowski. Nadzorowała niezawodna Danuta Klimut. Ciężka, codzienna praca moich współpracowników: Grzegorz Parzych, Wiesław Nasiadka, Grzegorz Raczkowski
         Moją rolą był pomysł i zdobycie pieniędzy. Wiele nieprzespanych nocy. Emocje i marzenia. Ale już jest pięknie, a będzie jeszcze piękniej.
         Blisko 4.000.000 złotych. Ogromna pomoc Samorządu Województwa Mazowieckiego.
         Zostawiamy po sobie piękny ślad. Już tylko prace porządkowe, meblowanie, kosmetyka. Vivat Gmina Kadzidło

Wójt Gminy Kadzidło
Dariusz Łukaszewski

 

Galeria zdjęć

 

(10.11.2022)

 


XIX Konkurs poetycki

 
Biblioteka Publiczna w Kadzidle.
Spotkanie z młodymi poetami. Słuchamy wierszy, rozmawiamy o poezji.

 

 

 

Galeria zdjęć

 

(09.11.2022)

 


Gminne inwestycje: rozbudowa kadzidlańskiego wodociągu!

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Gmina Kadzidło prowadzi równolegle różne inwestycje. Budujemy drogi, odnawiamy budynki użyteczności publicznej, doposażamy jednostki strażackie, docieplamy szkoły, tworzymy tereny zielone, rozbudowujemy oświetlenie uliczne, tworzymy nowe miejsce rekreacyjne, powstają nowe obiekty sportowe. Staramy się nie zaniedbywać rozbudowy sieci kanalizacyjne oraz wodociągowej. Przypomnijmy o podpisaniu umowy na budowę nowego ujęcia wody w Jazgarce oraz projektowanie zwodociągowania północnej części gminy.
         Miło nam poinformować, o wykonaniu kolejnego ważnego zadania pn. „Budowa sieci wodociągowej z przyłączami w ul. Spacerowej w msc. Kadzidło” (kolonia Szwed). Zadanie zostało wykonane przez firmę Sanprod Sp. z o.o. z Ostrołęki. Wykonana sieć wodociągowa poprawi parametry pracy istniejącej sieci poprzez połączenie istniejących nitek przy ulicach Wiśniowej i przy ul. Wileńskiej oraz umożliwi dalszą rozbudowę sieci wodociągowej na terenach rozciągających się wzdłuż ul. Lokalnej, od strony kolonii Szwed.
         Realizacja zadania obejmowała:
- Wodociąg z rur PE 100 SDR 17 w zakresie projektu średnicy 110 mm – 896,00 m
- Zasuwa odcinająca średnicy DN 100 mm – 4 szt.
- Trójnik kołnierzowy żeliwny z żeliwa sferoidalnego DN 225/100 – 1 szt.
- Trójnik kołnierzowy żeliwny z żeliwa sferoidalnego DN 100/100 – 3 szt.
- Trójnik kołnierzowy żeliwny z żeliwa sferoidalnego DN 100/80 – 5 szt.
- Hydranty p.poż. średnicy 80 mm nadziemne z zasuwami – 5 kpl.
- Trójniki siodłowe 110/40 z zasuwą Dn 32 – 1 kpl.
- Przyłącza istniejące do przełączenia – 1 kpl. o łącznej długości 12,0 m.
Łączne koszty realizacji zadania wyniosły 265 075,50 zł.
         Zadania wodociągowe oraz związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej są finansowane przez Gminę Kadzidło, także dzięki pozyskanym środków pieniężnych z różnych programów samorządowych, unijnych, rządowych. Kolejne inwestycje, prowadzone w trudnym czasie kryzysu, cieszą w sposób szczególny.

 

(04.11.2022)


Wieczór autorski Agaty Bączek!

 
Chudek. Dom Kultury. Piękne spotkanie na zakończenie dnia. Agata Bączek czytała swoje wiersze, prezentowała debiutancki tomik „ Trwać w nadziei i marzeniach”, wydany przez Urząd Gminy w Kadzidle (seria: Biblioteczka Kurpiowska). Cieszyła oko piękna dekoracja przygotowana przez niezawodną Elżbietę Sadłowską, która zainicjowała również całe spotkanie. Przybyli liczni Goście z Chudka, Kadzidła, Gleby, Olszewki, Baranowa, Obierwi. Nie zabrakło księdza proboszcza Sławomira Bartnickiego, dyrektor Wiesławy Sobiech, radnego Romana Florka, przewodniczącej Barbary Wiśniewskiej z Mężem, Kazimierza Nurczyka z Małżonką, wójta Dariusza Łukaszewskiego z Małżonką, Małgorzaty Gadomskiej, która utrwaliła spotkanie uroczymi zdjęciami.
Emilia Obrębska ozdobiła wieczór pięknym śpiewem i mistrzowską grą na gitarze. Nie zabrakło kwiatów, podziękowań, gratulacji, smakowitego ciasta, mniej, i bardziej oficjalnych rozmów z Agatą Bączek.
         Agata Bączek tworzy wiersze ciche, subtelne, modlitewne. Sięga po lokalne motywy. Przywraca pamięć o zmarłych, zmieniającym się pejzażu, rekwizytach z bezpiecznego dzieciństwa, szuka sensu w głębokim zawierzeniu, szczerych relacjach z dotykalnym światem, oswaja lęki, fundamentalnie oddala chamstwo, złe intencje, niesprawiedliwe sądy. Szuka duchowej równowagi, podkreśla wagę codziennych spraw i cierpliwej miłości, którą otacza najbliższych, ale także znajomych, i wszystkich ludzi dobrej woli. Warto stale dziękować Poetce za piękny trud utrwalania mikroskopijnego świata oraz uważną pamięć, która tak udanie skleja światy przeszłe, teraźniejsze, kolejne pokolenia, pozornie odległe epizody.
         Dodajmy, że spotkanie podsumowała Elżbieta Sadłowska … udanym wierszem, poświęconym Agacie Bączek. Tak oto poezja przywołuje poezję, wrażliwość otwiera kolejne wrażliwości, inspiracje mnożą się i wzbogacają świat. Dziękujemy!

 

Galeria zdjęć

 

(04.11.2022)


III Ogólnopolski Konkurs Testowym z Zakresu Bezpiecznej Pracy w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami

 
Konkurs ma na celu upowszechnianie wśród rolników „Zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym” oraz wiedzy o zagrożeniach wypadkowych, a w konsekwencji ograniczenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Konkurs odbywa się pod patronatem medialnym TVP Info.
     Organizowany po raz trzeci konkurs przebiega w formule on-line i jest realizowany przy pomocy platformy edukacyjnej Moodle. Rolnicy zainteresowani uczestnictwem logują się pod linkiem https://bezpieczenstwo.krus.gov.pl/, a następnie rozwiązują test złożony z 20 pytań jednokrotnego wyboru, dotyczących zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych i szkodliwych substancji chemicznych, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp.
     Konkurs zakończy się 25 listopada 2022 r. o godz. 24:00. Sto osób, które udzieli największej liczby prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie, otrzyma nagrody rzeczowe o wartości ok. 600 zł brutto.
 

Regulamin konkursu

 

(03.11.2022)


Gminne inwestycje: kort akrylowy w Kadzidle!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To trudny czas na inwestycje samorządowe. Trudne pieniądze. Trudny czas na projektowanie. To także trudny czas dla przedsiębiorców, naznaczony wysokimi cenami materiałów budowlanych, zwiększonymi kosztami pracy, rosnącymi cenami energii oraz paliw. A jednak udaje nam się podejmować kolejne przedsięwzięcia oraz finalizować kolejne inwestycje.
     Tym razem słów kilka o korcie z nawierzchnią akrylową. Nasz kort zaleca się ładną kolorystyką. Jest znakomicie oświetlony, wyposażony w krzesełka dla kibiców, stoliki dla zawodników, siedzisko sędziowskie. Wiosną dojdą jeszcze efektowne napisy, ale to będzie niespodzianka!
     Kort akrylowy jest jednym z pierwszych tego rodzaju w powiecie ostrołęckim. Kosztował prawie 700 000 złotych. Gmina Kadzidło pozyskała na jego budowę blisko 670 000 złotych z rządowego programu Polski Ład. Pozostałe środki finansowe pochodzą z budżetu kadzidlańskiego samorządu. Dziękujemy premierowi Henrykowi Kowalczykowi za okazaną życzliwość. Prace wykonała, w bardzo trudnych warunkach, renomowana firma Tamex. Nadzór inspektorski sprawowała Danuta Klimut.
     Wójt Dariusz Łukaszewski dziękuje również pracownikom Urzędu Gminy za codzienną troskę o rozwój gminnej infrastruktury. Uroczyste otwarcie kortu nastąpi wiosną przyszłego roku, kiedy rozegramy w Kadzidle turniej o Puchar Prezesa Zarządu Firmy Tamex. Zapraszamy.

 

(03.11.2022)


Kadzidlański Grób Nieznanego Żołnierza już odnowiony!

 
Grób Nieznanego Żołnierza w Kadzidle został odnowiony. To ważne dla mieszkańców gminy miejsce było już mocno zniszczone, pojawiły się zapadliska, krzyż nie wytrzymywał próby czasu, łuszczyły się kolejne warstwy farby, ogrodzenie straciło stabilność, brakowało miejsca na składane znicze i kwiaty.
     Podczas prac koncepcyjnych wójt Dariusz Łukaszewski zwracał szczególną uwagę na konieczność zachowania najważniejszych, pamiątkowych detali: tablic dziękczynnej oraz imiennej, orła, imitacji odznaczenia wojennego. Elementy te podkreślają ciągłość tradycji, tak istotnej na Kurpiach. Pomnik zostanie jeszcze wzbogacony nowoczesnym, energooszczędnym oświetleniem. Gmina Kadzidło stara się również o zgodę Konserwatora Zabytków na montaż masztów flagowych.
     Pojawiły się ładnie zaaranżowane płyty granitowe, Krzyż odnowiony specjalnymi żywicami, znaki symboliczne oczyszczono, pojawiła się zieleń, ustabilizowano ogrodzenie, wydzielono miejsce, w kształcie poziomego Krzyża na znicze i wiązanki kwiatów.
     Koncepcję architektoniczną, honorującą wspomniane sugestie Urzędu, przygotowała Joanna Grygianiec.
     Dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmina Kadzidło pozyskała na prace restauratorskie 35.000 złotych. Dziękujemy za tę ważną życzliwość. Pozostałe środki, w wysokości 9.000 złotych, pochodziły z budżetu Gminy Kadzidło.
     Prace, na zlecenie wójta Gminy Kadzidło wykonały wzorowo następujące firmy: Forseti Błazej Glinowiecki, DARK-TECH Dariusz Dygas, Lubimy Ogrody, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Bardzo dziękujemy.

     Dziękujemy również księdzu proboszczowi Ryszardowi Kłosińskiemu za okazane zaufanie.
     Dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy za przygotowanie odpowiedniej dokumentacji oraz uczniom Zespołu Placówek Oświatowych za prace porządkowe, wykonane przed listopadowymi świętami.

 
     Niechaj Grób Nieznanego Żołnierza przypomina przez kolejne dziesięciolecia o bohaterskich obrońcach Kurpiowszczyzny i kurpiowskim przywiązaniu do wolności.

 

(02.11.2022)


Gminne inwestycje: droga asfaltowa w Czarni!

 
Zakończyła się kolejna gminna inwestycja. Powstała nowa droga asfaltowa w Czarni. Kosztowała 697.218 złotych. Liczy blisko 700 metrów. Gmina pozyskała na ten cel blisko 250.000 złotych z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, którymi zarządza Samorząd Województwa Mazowieckiego.
     Prace wzorowo wykonała firma TRANS DROG SZLACHETKA.

 

Dziękujemy Samorządowi Województwa Mazowieckiego za okazaną życzliwość.

 

Galeria zdjęć

 

(02.11.2022)

 








© Urząd Gminy Kadzidło 2022