Strona główna


 :: Listopad 2023


Ogromna Tragedia



(30.11.2023)



Nowa Pani dyrektor naszego nowego Przedszkola!


Drodzy Państwo, rodzice, dzieciaczki, właśnie rozstrzygnęliśmy konkurs, który wyłonił dyrektora naszego nowego przedszkola.

Panią dyrektor została Beata Nalewajk, doświadczona pedagożka, owocnie i pięknie wpisana w dzieje kadzidlańskiej oświaty.

Szanowna Pani dyrektor, proszę o przyjęcie szczerych gratulacji. Niechaj wszystko sprzyja.

Z nadzieją oraz wdzięcznością.
Dariusz Łukaszewski
Wójt Gminy Kadzidło


(30.11.2023)



"Stoliczku Nakryj Się!"


Dzięki dofinansowaniu,w kwocie 7 000 zł,ze srodków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zakupiliśmy 4 stoły i 4 obrusy.


(29.11.2023)



Zapraszamy!



(29.11.2023)



Krobia. Opowieść o artystach, darniowej rudzie i świętym Florianie.



(29.11.2023)



Szanowni Państwo
Kontrola zbiorników bezodpływowych, przydomowych oczyszczalni ścieków oraz sposobów pozbywania się ich z nieruchomości


Urząd Gminy Kadzidło informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 z późn. zm.) gmina prowadzi ewidencję zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania, jak również dla potrzeb opracowania gminnego planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.

Z uwagi na podjęte działania mające na celu porządkowanie spraw związanych z odbiorem nieczystości ciekłych z nieruchomości niepodłączonych do zbiorczych systemów kanalizacyjnych, zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie oświadczenia o posiadaniu zbiornika bezodpływowego (szamba), przydomowej oczyszczalni ścieków lub jej braku. Na podstawie wypełnionych przez Państwa oświadczeń, gmina zaktualizuje wymaganą przepisami prawa ewidencję zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków, a zebrane dane dadzą obraz potrzeb w perspektywie najbliższych lat odnośnie budowy nowych odcinków kanalizacji sanitarnej. Do wypełnienia oświadczenia zobowiązani są wszyscy właściciele nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji.

Wypełnione i podpisane oświadczenia należy przekazać do Urzędu Gminy w Kadzidle w terminie do 22 grudnia 2023 roku:

- osobiście w Urzędzie Gminy Kadzidło - sekretariat lub pokój II-32, lub

- pocztą na adres: Urząd Gminy w Kadzidle, ul. Targowa 4, 07-420 Kadzidło lub

- elektroniczna skrzynka podawcza EPUAP: /1415052/SkrytkaESP Sprawa: Pisma ogólne podpisane profilem zaufanym.

Należy podkreślić, że właściciele nieruchomości zobowiązani są do korzystania z usług firm, które posiadają stosowne zezwolenie Wójta Gminy Kadzidło (wykaz podmiotów uprawnionych do opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transportu nieczystości ciekłych znajduje się na stronie internetowej gminy www.kadzidlo.pl . Z przedsiębiorcą prowadzącym tego typu działalność, należy podpisać umowę i po każdorazowym usunięciu nieczystości ciekłych, odebrać kartę przekazania ścieków komunalnych do oczyszczalni, rachunek, fakturę. Każdy z tych dokumentów jest potwierdzeniem korzystania z usług uprawnionej firmy oraz dowodem legalnego pozbywania się nieczystości płynnych.

Mając na względzie obowiązki nałożone na samorządy, które wynikają bezpośrednio z przepisów prawa regulujących kwestie związane z gromadzeniem i usuwaniem nieczystości ciekłych, jak i przede wszystkim dobro ogółu oraz naszego lokalnego środowiska, informujemy, że gmina zobowiązana jest do przeprowadzania kontroli nieruchomości niepodłączonych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Podczas kontroli właściciel nieruchomości zobligowany jest do okazania zawartej umowy, oraz dowodów uiszczania opłat (faktury, rachunki, paragony) za usługę odbioru ścieków lub serwisu przydomowej oczyszczalni ścieków. Kontrole każdej nieruchomości będą odbywać się systematycznie tj. co dwa lata - dowody wywozu należy przechowywać w celu ich okazania podczas kontroli. Właściciele nieruchomości, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków powinni to uczynić niezwłocznie.


Oświadczenie




(27.11.2023)



Ślubowanie klasy pierwszej w ZPO w Dylewie


26 października 2023 r. w ZPO w Dylewie odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na ucznia.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Hanny Politowskiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne oraz wykazali się wiedzą na temat swojej ojczyzny, zachowania i zasad ruchu drogowego.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Dzieci ślubowały ,,być dobrym Polakiem, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom". Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez panią dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Papież Jana Pawła II.

Po pasowaniu ciepłe i miłe słowa skierowali do pierwszoklasistów, obecni na uroczystości Wójt Gminy Kadzidło pan Dariusz Łukaszewski oraz dyrektor banku PKO BP pani Alina Sadłowska. Pochwalił umiejętności najmłodszych uczniów, życzył im sukcesów i samych miłych chwil w szkole.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości i słodkości przygotowanych przez rodziców.


Zdjęcia




(27.11.2023)



Utrwalamy pieśni pogrzebowe!


To już kolejne spotkanie instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk z Gminą Kadzidło oraz kurpiowskimi śpiewakami. Cztery lata temu wspólnie wydaliśmy część pierwszą pieśni pogrzebowych. W roku przyszłym czas na część drugą. Zespół badaczy, pod kierunkiem doktora Jacka Jackowskiego, spotkał się tym razem z mieszkańcami Tatar i Dylewa. Nagrania odbyły się w Zagrodzie Kurpiowskiej. Wszystko wypadło przejmująco. Doktor Jackowski chwalił bardzo zaangażowanie śpiewaków oraz ich naturalność.

Wójt Dariusz Łukaszewski bardzo dziękuje doktorowi Jackowi Jackowskiemu oraz całej ekipie badawczej za niegasnącą fascynację Kurpiami. Podziękowania kierujemy również do pani dyrektor Marii Samsel, która przychylnie potraktowała naszą prośbę o możliwość dokonania nagrań w jednej z chałup. Wydawcą płyty będzie Gmina Kadzidło. Dziedzictwo pieśni pogrzebowych jest niesłychanie ważne, szczególnie dzisiaj, gdy postępująca unifikacja i sekularyzacja naszego życia zacierają najodleglejsze ślady starych zwyczajów i tradycji. Spotkanie w Kadzidle przygotował dyrektor Grzegorz Parzych. Dziękujemy!


Zdjęcia




(27.11.2023)



Profesor Motoki Nomachi w Kadzidle!


Kurpie są wszędzie. Właśnie odwiedził nasz kurpiowski zakątek profesor Motoki Nomachi, który przyjechał z dalekiej Japonii. Pan Profesor bada dialekt kurpiowski i prowadzi zajęcia na Uniwersytecie w Sapporo. Profesorowi towarzyszył prezes Mirosław Grzyb, który znakomicie wypełniał obowiązki przewodnika. Nasz gość odnotował kurpiowskie napisy widoczne w sklepowych witrynach, spotkał się z wójtem Dariuszem Łukaszewskim, zwiedził kadzidlańską bibliotekę oraz Zagrodę Kurpiowską, zachwycił się wycinankami.

To jeszcze jedno ważne spotkanie, i jeszcze jeden dowód na atrakcyjność Kurpiowszczyzny. Dziękujemy z całego serca.


Zdjęcia




(27.11.2023)



W Czarni kulinarnie!


Gospodynie z Koła Czarne Brzozy nie próżnują. Pomysłów, co nie miara. Tym razem odbyło się spotkanie integracyjne, zatytułowane pysznie "Smaki jesieni". Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na spotkanie przybyli goście: wójt Dariusz Łukaszewski, ks. proboszcz Jan Wróbel, dyrektor Mariusz Popielarz, prezes Czesław Olender z druhnami i druhami. Smakowitych potraw nie brakowało, ale prym wiodła smakowita zupa dyniowo-imbirowa.

Spotkanie przygotowały: przewodnicząca Aleksandra Pawluk, Wiesław Willecka, radna Katarzyna Pawłowska. Świetny pomysł na integrację i przyjacielskie spotkanie. Dziękujemy i szczerze gratulujemy! Dziękujemy Samorządowi Województwa Mazowieckiego za życzliwość.


Zdjęcia




(27.11.2023)



Wachowiacy potańcowali!


Prawdziwą potańcówkę zorganizowali członkowie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca. Utalentowani bracia Czyżowie zagwarantowali przednią muzykę. Dwie harmonie stworzyły cudowną atmosferę. Kurpiowskim pieśniom i tańcom nie było końca. Humory dopisywały. Przewodnicząca Elżbieta Szydlik dwoiła się, i troiła. Gospodynie wachowskie donosiły coraz smaczniejsze potrawy. Gości witał sołtys Dariusz Koczkodan. Nie zabrakło rozśpiewanych przyjaciół z Dąbrów oraz wójta Dariusz Łukaszewskiego z Małżonką. Nogi same rwały się do tańca.

Dziękujemy za znakomity pomysł, wspaniałą integrację i bardzo udane nawiązanie do kurpiowskich tradycji. Brawo Wach!


(27.11.2023)



Rywalizowali nocą!


Na wysokim poziomie stał nocny, piłkarski turniej w Kadzidle i Chudku, rozgrywany o Puchar Wójta Gminy Kadzidło oraz Firmy Łuka Dach. Do naszej gminy przyjechało dwadzieścia drużyn. Nie zabrakło wielkich emocji, pięknych bramek, zaciętej rywalizacji. Finał rozstał rozegrany o trzeciej w nocy. Ostatecznie, po rzutach karnych, zwyciężyli piłkarze Nel Bud Ełk. Pozostałe miejsca na podium zajęli zawodnicy Łuka Dach z Sypniewa oraz drużyna Sharks, które tworzyli futboliści z Kadzidła i Łysych. Najlepszym strzelcem turnieju został Arek Kucharski, najlepszym zaś bramkarzem Hubert Bączek. Statuetka najlepszego zawodnika przypadła Michałowi Subczyńskiemu. Serdecznie gratulujemy.

Bardzo udane zawody zorganizowała Piłkarska Akademia Sportowa, za co bardzo dziękujemy.


Zdjęcia




(27.11.2023)



Kwartet Jorgi zagrał w Kadzidle!


To było muzyczne święto. Znakomici artyści. Mnóstwo inspiracji. Gitara. Skrzypce. Klarnet. Bęben etniczny. Muzyka żywa. Muzyka źródeł. Szczera. Najwyższej klasy. Pięknie to wszystko zabrzmiało.

Charyzmatyczny Waldemar Rychły. Karolina Sydorowicz. Paulina Magiera. Piotr Guzik. Mistrzowie. Nie zabrakło tradycyjnej Złotej Płyty, bibułowych róż oraz świetnej publiczności.

Koncert czwartkowy przygotowali: wójt Dariusz Łukaszewski, dyrektorzy Wiesława Sobiech i Grzegorz Parzych.


Zdjęcia




(27.11.2023)



Jarmark Bożonarodzeniowy!



(24.11.2023)



Pilna informacja: Zbiór folii rolniczych


Drodzy rolnicy,
Szanowni Państwo,

sprawa pilna, do 10 grudnia mamy okazję ponownie zebrać folię rolniczą, wedle poniżej rozpiski, przekazanej przez Firmę Kornex:
- folie czarne , czarno-białe
- folie po sianokiszonce biała / zielona
- folia tunelowa
- worki po nawozach oraz typu Big Bag
- firma nie odbiera: sznurków, siatek, węży nawadniających

UWAGA: chęć odbioru folii przekazujemy telefonicznie:

tel. 530 025 349 Pani Wiktoria, Firma Kornex!

Bardzo proszę o pilne podjęcie decyzji i kontakt z Firmą.
Usługa jest darmowa!

Dariusz Łukaszewski
Wójt Gminy Kadzidło


(23.11.2023)



Spektakl "Bajki Dla Dorosłych"


Wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle serdecznie zapraszają na spektakl "Bajki dla dorosłych" w wykonaniu Słuchaczy Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 1 grudnia (piątek) 2023 r. o godzinie 17:00, sala widowiskowa Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.
Wstęp wolny.
Zapraszamy!


(23.11.2023)



Dobra wiadomość dla miłośników amerykańskich aut!


Uprzejmie informujemy, że rozmowy pomiędzy wójtem Dariuszem Łukaszewski, dyrektorem Grzegorzem Parzychem a Jowitą i Janem Nietrzebkami przynoszą kolejne owoce. Już 1 czerwca, w Dniu Dziecka, odbędzie się w Kadzidle, w Zagrodzie Kurpiowskiej, II Zlot Amerykańskich Samochodów, połączony z Wielkim Piknikiem Rodzinnym. Organizatorzy przewidują wiele atrakcji. Zapraszamy już dzisiaj!


Zdjęcia




(23.11.2023)



Dylewska remiza już po remoncie!


Zakończyły się kolejne prace w dylewskiej remizie. Tym razem odnowiono pomieszczenia kuchenne i sanitarne, zmieniono również zniszczone drzwi w górnych pomieszczeniach. Prace wykonała firma Andrzeja Zygmunta. Inwestycję sfinansowały Gmina Kadzidło oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Na wspomniane prace wydano ponda 40 000 złotych. Dziękujemy za życzliwość, zaś strażakom dylewski oraz Kołu Gospodyń Wiejskich najszczerzej gratulujemy.


Zdjęcia




(23.11.2023)



Jubileusz Biblioteczki Kurpiowskiej



(22.11.2023)



Kurpie Listy Piszą!



(22.11.2023)



Debata o Unii Europejskiej



(22.11.2023)



Rewelacyjny koncert Urszuli w Kadzidle!!!


W piątkowy wieczór 17 listopada w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle zaśpiewała Urszula - jedna z najbardziej znanych wokalistek polskiej sceny muzycznej. Artystka zaprezentowała swoje największe przeboje m.in. Malinowy król, Konik na biegunach czy Dmuchawce, latawce, wiatr.
Licznie zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Piosenkarka ożywiła dziesiątki serc na widowni. Niesamowita dawka potężnej energii. Dziękujemy!

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Głównymi organizatorami byli: Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.


Zdjęcia




(22.11.2023)



Koncert Andrzeja Sikorowskiego


Wójt Gminy Kadzidło, Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle serdecznie zapraszają na koncert "ANDRZEJA SIKOROWSKIEGO" 8 grudnia (piątek) 2023 r.
o godzinie 18:00, sala widowiskowa Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.
Bilety wstępu do nabycia w Centrum Kultury Kurpiowskiej
w Kadzidle w dniach 22 i 23 listopada w godz. od 10.00 do 18.00 oraz od 24 listopada do 30 listopada od godz. 8.00 do 16.00 dla mieszkańców Gminy Kadzidło.
Od 1 grudnia do 7 grudnia dla chętnych spoza Gminy Kadzidło.
Jedna osoba może dostać maksymalnie 2 bilety wstępu.
Cena jednego biletu 50 złotych.
ZAPRASZAMY


(22.11.2023)



Dobra wiadomość dla mieszkańców Siarczej Łąki!


Szanowni mieszkańcy Siarczej Łąki, uprzejmie, z radością, dzielę się informacją, że przetarg na budowę wodociągu, w formule zaprojektuj i wybuduj, zostanie ogłoszony 22 listopada. Wielka radość.

Przetarg obejmie również połączenie budowanego ujęcia wody w Jazgarce, z wodociągiem kadzidlańskim, biegnącym w ulicy Deszczowej. Połączenie to będzie biegło tranzytowo również przez Jazgarkę, Todzię i Rososz. Wartość inwestycji to 10 983 777 złotych (dziesięć milionów dziewięćset osiemdziesiąt trzy siedemset siedemdziesiąt siedem złotych).

Te ogromne pieniądze pochodzą z programu Polski Ład, z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Gminy Kadzidło. Woda w Siarczej Łące powinna popłynąć w grudniu 2026 roku. Wspomniany tranzyt powinien zostać ukończony do maja 2025 roku. Vivat Gmina Kadzidło!



(22.11.2023)



ZIMOWISKO DLA DZIECI ROLNIKÓW


Szanowni Państwo,
Po raz kolejny zapraszamy dzieci rolników na zimowe wyjazdy w góry. We współpracy z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
proponujemy 7-dniowe zimowiska w ośrodkach kolonijnych w Białym Dunajcu k/Zakopanego. Całkowity koszt
zimowiska to 1400,00 zł, z tego 900,00 zł wyniesie dofinansowanie Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego
Rolników.

Terminy zimowiska: 13.01.2024 - 19.01.2024 lub 20.01.2024 - 26.01.2024 (w zależności od liczby miejsc)

Koszt: 500 zł (dla dzieci rolników)


Plakat




(21.11.2023)



CZARNIA. SPOTKANIE INTEGRACYJNO-SZKOLENIOWE PT.: "PROPAGOWANIE BEZPIECZEŃSTWA PRZEZ OSP NA MAZOWSZU"


18 listopada 2023 r. w Czarni, w gminie Kadzidło odbyło się spotkanie integracyjno-szkoleniowe pt.: "Propagowanie bezpieczeństwa przez OSP na Mazowszu". Partnerem przedsięwzięcia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Spotkanie miało na celu promowanie Mazowsza. W ramach tego szkolenia przedstawiono zgromadzonym sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych, przy pracy z maszynami i agresywnymi zwierzętami. Przedstawiono zasady postępowania i zapobiegania pożarom.

Dziękujemy Samorządowi Województwa Mazowieckiego za pomoc w zorganizowaniu szkolenia. Druhom i druhnom z OSP Kadzidło i OSP Gleba - za pomoc i obecność. Wójtowi Gminy Kadzidło Panu Dariuszowi Łukaszewskiemu również dziękujemy za pomoc w organizacji. Na spotkanie przybyli również dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce Pan Mariusz Popielarz oraz Radne Gminy Kadzidło: Ewa Szurnicka i Katarzyna Pawłowska, którym także bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji.


Zdjęcia




(21.11.2023)



KAMPANIA 19 dni w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie.


Nasza Szkoła przystąpiła do KAMPANII 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY i KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY. NA zajęciach profilaktyczno - wychowawczych i podczas spotkania z przedstawicielką policji rozmawialiśmy o sposobach radzenia sobie z przemocą i reagowaniu na nią. Dowiedzieliśmy się gdzie szukać pomocy i jak można ochronić się przed krzywdzeniem. Demonstrując swój udział w kampanii 18 listopada przyszliśmy do szkoły ubrani na pomarańczowo. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunami przypinali wszystkim pomarańczową wstążeczkę, która jest symbolem kampanii.

Najważniejsze by każdy z nas pamiętał, że 10 sekund to wystarczający czas żeby kogoś skrzywdzić, pominąć, nie dostrzec, ale też 10 sekund wystarczy by zareagować i powstrzymać przemoc.

Nie bądźmy obojętni!


Zdjęcia




(20.11.2023)



Kurpie na Kaszubach!


List intencyjny z Gminą Główczyce podpisany!

To było piękne i owocne spotkanie. Na zaproszenie Pani Danuty May, wójta Gminy Główczyce, udała się na Kaszuby delegacja kadzidlańskiego samorządu. Delegację tworzyli wójt Dariusz Łukaszewski, dyrektor Grzegorz Parzych, prezes Mirosław Grzyb, przedstawicielki Zespołu Kurpianka, kapela Pawła Łaszczycha.

Okazją do spotkania był Złoty Jubileusz zespołu Klęcinianki, jedynego kurpiowskiego zespołu na Pomorzu. Założyciele zespołu pochodzili z okolic Baranowa, Jednorożca, Kadzidła. Zespół powstał w 1973 roku i do dzisiaj kultywuje tradycje kurpiowskie oraz pamięć o swoich domach rodzinnych. Podczas spotkania koncertowano, wspominano, przemawiano. Nie zabrakło wyróżnień oraz nagród.

Podczas spotkania wójtowie Danuta May oraz Dariusz Łukaszewski podpisali uroczyście list intencyjny o współpracy pomiędzy Gminą Kadzidło a Gminą Główczyce, który zostanie przedłożony Radom Gminy z prośbą o podjęcie stosownym uchwał o partnerstwie.

Szanowni Gospodarze Gminy Główczyce, Szanowna Pani Wójt, Szanowny Panie Przewodniczący, Państwo radni, Złoci Jubilaci, bardzo dziękujemy za piękne przyjęcie i wzruszające spotkanie. Mamy szczerą nadzieję spotkać się częściej, i również gościć Państwa na Kurpiach, szczególnie bliskich śpiewakom Zespołu Klęcinianki.


Zdjęcia




(20.11.2023)



Jarmark Bożonarodzeniowy w Kadzidle


Zapraszamy najmilej na Jarmark Bożonarodzeniowy Kadzidło 16 grudnia, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle godz. 13.00 -19.00!


(20.11.2023)



Kadzidło. Żłobek. Kończymy prace. Zaczynamy sprzątać. Łazienki.



Zdjęcia




(17.11.2023)



Aktualne wydarzenia


Szanowni Państwo, poniżej zaktualizowany spis naszych wydarzeń, na które serdecznie zapraszamy:

17 listopada. Piątek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Godz. 18.00. Koncert Urszuli ( karty wstępu wyprzedane).

23 listopada. Czwartek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Godz.18.00. Koncert zespołu Kwartet Jorgi. Wstęp wolny (miejscówki do odebrania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka ).

1 grudnia. Piątek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Godz. 17.00. Sztuka teatralna: Bajki dla dorosłych. Wstęp wolny. Sztukę wystawia UTW Ostrołęka.

8 grudnia. Piątek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Godz. 18.00. Koncert Andrzeja Sikorowskiego ( termin zakupu biletów zostanie podany).

11 grudnia. Poniedziałek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Godz. 11.00. Debata o Europie. Gość honorowy: Olgierd Łukaszewicz. Wstęp wolny.

14 grudnia. Czwartek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Wydawnictwa lokalne promocją Mazowsza. Godz. 17.30. Jubileusz Biblioteczki Kurpiowskiej. Prezentacje artystyczne. Wstęp wolny.

15 grudnia. Piątek. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Piątek. Godz.18.00. Kinga Klejment&Aneta Bakuła. Jak być szczęśliwą i cieszyć się życiem. Wiejskie darcie pierza. Wstęp wolny.

16 grudnia. Sobota. Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Godz.13.00 (do 19.00). Jarmark Bożonarodzeniowy. Festiwal Potraw. Konkurs na Szopkę Betlejemską. Wstęp wolny.

Vivat Gmina Kadzidło!


(17.11.2023)



Opowieść o Sulu



(17.11.2023)



Dwa ważne spotkania z 16 listopada.


Drodzy Państwo, mieszkańcy Gminy Kadzidło, dziękuję za dwa ważne spotkania, które odbyły się 16 listopada. Nie jest łatwo godzić różne obowiązki, ale cieszę się, że przynosi to dobre owoce.

Dziękuję za mądre, rzeczowe spotkanie z Rodzicami, którzy zapisali swoje urocze pociechy do żłobka. Państwa skupione twarze, ale również Państwa radość, zaufanie jakim zostaliśmy obdarzeni, Państwa życzliwość, pozostają dla nas ogromnym wyróżnieniem i zachętą do dalszej pracy. Dziękuję również biorącym udział w spotkaniu Pani sekretarz Urszuli Rydel, która precyzyjnie wyjaśniła wiele kwestii oraz Pani Dyrektor Ewie Płoskiej, tak pięknie mówiącej o odpowiedzialności i gotowości na współpracę.

Drugie spotkanie poświęcone studium oraz planowi zagospodarowania przestrzennego. Dziękuję bardzo przybyłym na spotkanie mieszkańcom, dociekliwym, cierpliwym, pytającym. Dziękuję panu urbaniście Dariuszowi Łagunie za profesjonalne wyjaśnienia, wnikliwą analizę, długie, życzliwe rozmowy z mieszkańcami. Dziękuję Paulinie Prusaczyk, naszej pracowniczce zajmującej się planem zagospodarowania za świetną współpracę z Panem Dariuszem Łaguną oraz mieszkańcami Gminy Kadzidło. Podczas spotkania wyjaśniliśmy wiele problemów, pomówień, domysłów, zarysowaliśmy mapę drogową kolejnych decyzji, wnieśliśmy możliwe korekty do procedowanego studium. To była znakomita lekcja obywatelska i znakomita lekcja wyjaśniająca bardzo trudne planistyczne, urbanistyczne zagadnienia.

Szanowni Państwo, właśnie takie, długie, pracowite dni dodają nam wszystkim otuchy i pozwalają mieć pewność, że nasza gminna wspólnota zdaje każdy, nawet najtrudniejszy, egzamin! Dziękuję z całego serca. Vivat Gmina Kadzidło!


(17.11.2023)



Spotkanie integracyjno-szkoleniowe "Propagowanie bezpieczeństwa przes OSP na Mazowszu"



(16.11.2023)



I Bieg Niepodległości


W 105 Rocznicę - 105 kółek na hali w Chudku, podczas pierwszego BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada 2023r. zorganizowany został po raz pierwszy w naszej szkole - I Bieg Stulecia dla uczniów klas V-VIII i nauczycieli. Bieg polegał na wykonaniu 105 okrążeń dookoła boiska szkolnego na hali sportowej, tj ok. 10,5km z okazji 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał nagrodę w formie dofinansowania do wakacyjnej wycieczki górskiej potwierdzając swoje przygotowanie do pokonywania słabości na szlakach górskich.
Nagrody główne otrzymali uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w kategoriach: chłopcy i dziewczyny.
Również nagrodą osobistą dla każdego uczestnika był fakt wzięcia aktywnego udziału w obchodach 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości dziękując żołnierzom za ich wysiłek, trud i ofiarę życia, abyśmy mogli żyć w kraju niepodległym i cieszyć się wolnością.
Bieg został upamiętniony w gablocie szkolnej poświęconej inauguracji oraz jego kontynuacji.
Zaproszeni zostali wszyscy uczniowie i nauczyciele również odważni z klasy IV. W biegu wzięło udział 27 osób.
Oto uczestnicy oraz wyróżnieni uczniowie, którzy zarazem współczują tym, którzy będą biegli w 200 Rocznicę.
Do biegu zgłosili się i wzięli udział:
1. Józef Kojtek - dyrektor szkoły;
Klasa IV:
2. Katarzyna Dawid
3. Nadia Gasek
4. Natalia Prusik
5. Emilia Mroczkowska
6. Fabian Modzel
7. Bartosz Duszak
8. Fabian Dawid
9. Błażej Lesiński
Klasa V:
10. Lena Grzyb
Klasa VI:
11. Kornelia Mroczkowska
12. Miłosz Niedźwiecki
13. Fabian Berk
14. Karol Duszak
15. Łukasz Malon
Klasa VII:
16. Zuzanna Mercel
17. Dominik Prusik
18. Kornel Olk
19. Błażej Tomczak
20. Błażej Kaczyński
21. Jakub Korzeniecki
22. Sebastian Syrowik
Klasa VIII:
23. Kacper Mróz
24. Piotr Dąbrowski
25. Paweł Mróz
26. Dominik Gut
27. Kacper Krajza

Nagrodzeni:
W kategorii chłopców:
I miejsce - Sebastian Syrowik klasa VII - 51 min 10s
II miejsce - Kacper Krajza klasa VIII - 52 min 30s
III miejsce - Piotr Dąbrowski klasa VIII - 53 min 05s

W kategorii dziewcząt:
I miejsce - Zuzanna Merchel - 60 min 30s
II miejsce - Nadia Gasek - 63 min 37s
III miejsce - Lena grzyb - 77 min 24s

W kategorii nauczycieli:
- Dyrektor szkoły 72 min 25s

Opiekun biegu:
dyrektor szkoły - Józef Kojtek


Zdjęcia




(16.11.2023)



Mural w Centrum Kultury Kurpiowskiej


Kadzidło. Centrum Kultury Kurpiowskiej. Nasz pierwszy mural wedle pomysłu i wykonania Radosław Jastrzębski przy współpracy Moniki Janowskiej. Brawo! Jak się Państwu podoba?


(14.11.2023)



Niespodzianka w kwiaciarni


Kadzidło. A to ci dopiero niespodzianka. Kurpiowskie napisy w kwiaciarni. Pięknie!


Zdjęcia




(14.11.2023)



Oświetlenie


Drodzy mieszkańcy, kilka wyjaśnień dotyczących oświetlenia. Zmieniamy lampy na ledowe, energooszczędne. Prace wykonawcze jeszcze trwają. Stąd konieczność odpowiedniego ustawienia programatorów. Mają one kłopot z należytym odczytaniem przerwy nocnej. Programatory te wyposażone są w redukcję mocy, która obniża zużycie energii we wskazanym, nocnym już czasie. Ten stan potrwa jeszcze dwie, trzy noce, i to właśnie dlatego niektóre obwody oświetlają nasze ulice całą noc, są to te obwody w których występują właśnie wspomniane lampy ledowe.

Dzisiaj odebraliśmy część prac związanych z zamianą lamp na ledowe. Pozostałe prace zostaną odebrane, jak już pisałem, za kilka dni. Bardzo proszę o cierpliwość, i szukanie informacji bezpośrednio w Urzędzie Gminy, u Pani Moniki Białobrzeskiej, zajmującej się funkcjonowaniem gminnego oświetlenia. Dziękuję za Państwa uważność oraz bardzo proszę o udostępnienie mojej informacji. Z wyrazami szacunku

Dariusz Łukaszewski

Wójt Gminy Kadzidło


(14.11.2023)



Teatr "Maska" w finale Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu


Ogromny sukces koła teatralnego "Maska" ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego - spektakl "Serenada" znalazł się w II etapie Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Koło teatralne "Maska" wzięło udział w Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Hasłem przewodnim tegorocznej - IX edycji Festiwalu to: "Wybrać wolność". Polscy autorzy emigracyjni z lat 1939-1989.
Przygotowana sztuka znalazła się w ścisłej piątce najlepszych spektakli, a tym samym, zgodnie założeniami festiwalu, komisja konkursowa obejrzy spektakl na żywo. 30 października2023r. gościliśmy w szkole komisję konkursową w składzie: Natalia Fijewska-Zdanowska -instruktorka teatralna, współpracująca z Teatrem Polskim w Warszawie, Dorota Landowska -aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, Michał Kurek - aktor Teatru Polskiego w Warszawie.
Na widowni zasiedli: Dyrektor Szkoły - p. Józef Kojtek, nauczyciele i uczniowie. Młodzi aktorzy znakomicie zagrali swoje role. Po obejrzeniu sztuki członkowie komisji podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi spektaklu. Wielkie podziękowania dla niesamowitej młodzieży, która kolejny raz pokazała swoje ogromne umiejętności aktorskie. Przy realizacji sztuki pomogło nam wiele życzliwych osób, którym serdecznie dziękujemy.

Koło teatralne "Maska" Młodzi aktorzy: Lis - Julia Kozicka, Kogut - Anna Duszak, Blondi - Zuzanna Daniłowicz, Bruna - Natalia Niedźwiecka, Ruda - Julia Kubeł, Kury: Oliwia Tumińska, Amelia Gut, Anita Obrębska, Julia Ścibek, Helena Florek, Koguty: Cezary Majk, Sebastian Syrowik, Obsługa techniczna: Mateusz Kowalczyk

Instruktorki: Ewa Wiśniewska i Sylwia Kowalczyk



Zdjęcia




(13.11.2023)



Remiza strażacka w Wachu


Wach. Przed remizą strażacką. Coraz ładniej. Prace warte blisko 80 000 zł. Dziękujemy Powiatowi Ostrołęckiemu za pomoc w wysokości 20 000 zł. Zadanie wzorowo wykonuje nasza gminna spółka, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pieniądze zostają w Gminie. Dziękuję druhom z OSP Wach za piękną służbę.

Zdjęcia




(13.11.2023)



Świętujemy Niepodległość!


Świętujemy Niepodległość. Pięknie. Dostojnie. Szczerze. Uroczysta Msza Święta, za którą dziękujemy ks. Proboszczowi Ryszardowi Kłosińskiemu oraz księżom Adamowi i Przemysławowi.

Dziękuję niezawodnym mieszkańcom, dyrektorom, nauczycielom oraz gościom. Dziękuję harcerzom, druhnom i druhom z naszych strażackich jednostek ochotniczych z Komendantem Zdzisławem Parzychem, pocztom sztandarowym, chórowi Zespołu Placówek Oświatowych, szkolnym muzykom, recytatorom, Paniom Ewie Piotrowskiej i Dorocie Wołosz.

Dziękuję Orkiestrze Strażackiej i Kapelmistrzowi Stanisławowi Gawrychowi. Uroczystości kończyły się zapaleniem zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza, modlitwą za Zmarłych oraz wiązanką melodii patriotycznych. Mądra, świadoma wspólnota. Niechaj trwają Kurpiowszczyzna, Polska, świat bez wojen i przemocy. Vivat Niepodległość.


Zdjęcia




(13.11.2023)



Pracujemy!


Nasi kochani przyjaciele: Sławek Malcharek oraz Róża Fabjanowska. Wkrótce piękny film o Krystynie Świder?!


(13.11.2023)



Kadzidlański Festiwal Potraw Wigilijnych



(13.11.2023)



Szopka Betlejemska



(13.11.2023)



XIII Zaduszki Muzyczne w Centrum Kultury Kurpiowskiej!


Po raz pierwszy zagrali w Kadzidle!!!
W piątkowy wieczór 10 listopada w budynku CKK wybrzmiał fantastyczny koncert z cyklu XIII Zaduszki Muzyczne. Na scenie wystąpili młodzi, zdolni artyści z powiatu makowskiego, pułtuskiego, przasnyskiego i ostrołęckiego. Muzycy wspominali utwory m.in. Tiny Turner, Ryszarda Riedla, Jacka Skubikowskiego, Karin Stanek czy też Agnieszki Osieckiej.
Dziękujemy !!! Piękne wydarzenie! Wspaniałe widowisko! Wyjątkowa, sentymentalna podróż w przeszłość. Gratulujemy talentu oraz pasji i miłości do muzyki !!!
Organizatorem koncertu w ramach XIII Zaduszek Muzycznych w Kadzidle było Stowarzyszenie Małe Księstwo Makowskie w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury w Makowie Mazowieckim, Wójt Gminy Kadzidło oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Mieczysława Mieszki w Kadzidle.
Zadanie publiczne pt. Zaduszki Muzyczne 2023 zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.


Zdjęcia




(13.11.2023)



Fajfy Warszawskie w Kadzidle!


Świętowanie Niepodległości miało w tym roku również artystyczny wymiar. Jedenastego listopada mogliśmy spotkać się w pięknej Sali Centrum Kultury Kurpiowskiej. Koncert główny, przygotowany przez Kapelę z Różyca, poprzedziły lokalne prezentacje kurpiowskie. Najpierw wystąpił chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Marii Kowalskiej, który zauroczył wszystkich wiązanką pieśni patriotycznych. Uroku spotkaniu dodał także występ Zespołu Kurpianka. A później królował już warszawski folklor oraz kilka standardów światowych.

Izabela Buchowska, znakomita wiolonczelistka multiinstrumentalista Bartosz Smorągiewicz oraz pozostali muzycy sprawili licznie zgromadzonej widowni wiele radości. Nie zabrakło lubianych piosenek z Pragi, ballady o Felku, lubieżnej Hance, znanych motywów filmowych.

Sobotnie spotkanie muzyczne przygotowali wójt Dariusz Łukaszewski, dyrektorzy Centrum Kultury Kurpiowskiej i Publicznej Biblioteki. Koncert wsparł finansowo Samorząd Województwa Mazowieckiego, któremu bardzo dziękujemy za tak życzliwy mecenat.



Zdjęcia




(13.11.2023)



Historia Wachu




(10.11.2023)



Gminny Mural


I tak oto powstaje pierwszy gminny mural!
Radosław Jastrzębski & Monika Janowska Centrum Kultury Kurpiowskiej



Zdjęcia




(10.11.2023)



Kadzidło. Przedszkole. Żłobek - aktualizacja.




(10.11.2023)



Gminne Świętowanie Rocznicy Niepodległości w Kadzidle




(09.11.2023)



Informacja o diagnozie potrzeb 2024.


Ośrodek Pomocy Społecznej w Kadzidle zamierza w 2024 roku kontynuować realizację resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2024 i w związku z powyższym ogłasza nabór osób chętnych do wzięcia udziału w Programie.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.) - poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Osoby zainteresowane udziałem w w/w Programie w 2024 r. proszeni są o zgłaszanie się osobiście lub telefoniczne do dnia 13 listopada 2023 r.

Zebrane informacje posłużą do ustalenia zapotrzebowania na tego typu usługi.

Szczegóły Programu 'Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024:

Nabór wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024


Więcej informacji pod nr telefonu: 297618934



(09.11.2023)



Kurpie listy piszą.


Biblioteczka Kurpiowska - to już pięćdziesiąty pierwszy (51) tytuł!

Drodzy Państwo, drodzy Kurpie, niepostrzeżenie przekroczyliśmy kolejną, wydawniczą granicę. Właśnie wydaliśmy fascynującą książkę, zbierającą listy Kurpiów, listy pisane przez pięćdziesiąt osiem lat, publikowane w warszawskiej Gazecie Świątecznej. Wydawcą Biblioteczki Kurpiowskiej jest Urząd Gminy. Z prawdziwą radością redaguję książki, dobieram ciekawych Autorów płyt, pocztówek, map, przewodników. To dzieło cierpliwie rośnie i naprawdę stało się dziełem cennym i zacnym. Kosztuje nas dużo pracy, zarywamy noce, ustalamy szczegóły, spieramy się o drobiazgi i cieszymy się, gdy przyjeżdżają z drukarni ciężkie paczki. Przed nami wiele jeszcze pracy, wiele poświęcenia, wiele pomysłów. Niechaj pomnaża się nasza Biblioteczka, ludziom na pożytek, Panu Bogu na trwałą chwałę.

Listy Kurpiów zebrał Łukasz Gut, znakomity, dylewski historyk. Była to heroiczna praca. Nie zabrakło również cennego indeksu nazwisk, słowa autorskiego i ważnego tekstu o Konradzie Prószyńskim i kurpiowskich korespondentach. Cieszę się, że mogłem napisać słowo wprowadzające, które zamieszczam poniżej. Całość przygotował do druku Bartosz Duda, który wzbogacił książkę kilkoma ciekawymi dodatkami. Moje prośby pozwoliły dopełnić montaż finansowy pieniędzmi Samorządu Województwa Mazowieckiego. Bardzo za ten mecenat dziękuję.

A listy? To wspaniała, wielowątkowa lektura. Znajdą Państwo w tej księdze swoje, rodzinne wsie, swoich przodków, zdarzenia znanej jedynie z rodzinnej tradycji. Nasza publikacja celnie uzupełnia wiedzę o Kurpiowszczyźnie, poszerza znajomość życia codziennego, odsłania arcyciekawe historie, zupełnie niezwykłe historie, pozwala lepiej zrozumieć przeszłość, bez której teraźniejszość byłaby znacznie uboższa.

Dziękuję najserdeczniej tym wszystkim, którzy wspierają Biblioteczkę Kurpiowską. Pozostawiamy po sobie wielki, przebogaty skarb, z którego będą korzystać kolejne pokolenia światłych Kurpiów. Satysfakcja naprawdę ogromna. Zapraszamy do lektury.

O listach, czyli diamencie skrywanym na dnie popiołów.

Listy Kurpiów do Gazety Świątecznej są pięćdziesiątym pierwszym tytułem Biblioteczki Kurpiowskiej, wydawanej od kilkunastu lat, przez Urząd Gminy w Kadzidle. Zdajemy sobie sprawę, że słowo, choć kruche, potrafi przetrwać, i zamienić się w świadectwo, bardzo ciekawe, czasami pouczające, ważne dla przyszłych pokoleń. Pięćdziesiąt tytułów to dużo. Tomiki poetyckie, wspomnienia, pocztówki, fotografie, rzeczy historyczne, czasami wychodzące poza tematykę kurpiowską, zbierają wiele wątków, wzbogacają lokalną przestrzeń, rejestrują codzienność, odsłaniają zdarzenia przeszłe, szukają inspiracji na przyszłość. Ten intrygujący zasób powstaje z trudem. Kolejne książki wyrywamy nocy. Szukamy ważnych tematów, redagujemy, spieramy się o wygląd okładki, tropimy błędy, wymieniamy wiele spostrzeżeń, wprowadzamy edytorskie zmiany, starannie dobieramy tematy, chętnie sięgamy do źródeł, oddajemy temu przedsięwzięciu wiele czasu, wiele najlepszych emocji. Również pieniądze nie są sprawą bagatelną. Dodatkowym rozdziałem każdego kolejnego tytułu powinno być zatem studium naszej bladości, niedospania, gasnących oczu, dni spłaszczonych ciężkimi powiekami. Autorom przeznaczone laurki, nam skryptoria z widokiem na migotliwe cienie. Ale dzieło rośnie. Dzieło na miarę naszej odkrywanej, oswajanej lokalności. W tym narastającym ferworze doceniamy inne aktywności, cieszymy się z pracy innych Wydawców, bo ta Ziemia to wspólny dom i wspólne zobowiązania. Kurpiowszczyzna jest coraz lepiej opisana, i są to opisy różnorodne, wielowątkowe, zaskakujące. Wierzymy, że ta Biblioteka będzie stale uzupełniana, stanie się depozytem, swoistą kapsułą czasu, dzięki którym Kurpiowszczyzna nie zgubi swojej arcyciekawej struktury, zachowa poznawczą gęstość, dotykalność, i będzie obecna w kolejnych dekadach, kolejnych wiekach. Rację miał przenikliwy Norwid, zapisując, że "Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej".

Fenomen kurpiowski jest fenomenem słowa mówionego, także śpiewanego. Zapis miał mniejsze znaczenie. Zorganizowane szkolnictwo późno pojawiło się w Zagajnicy. Czasami napotykało zorganizowany opór konserwatywnej ludności. Analfabetyzm Kurpiów nie był tajemnicą, ale nieumiejętność powszechnego pisania i czytania, nie oznaczała przecież braku zmysłu obserwacji, ciekawości świata, chciwej percepcji wobec wielkich i zupełnie małych historii. Także moda na Kurpie odegrała tutaj pewną rolę. Mit Kurpia-wolnego strzelca, o którym dziesiątki lat później tak interesująco pisał Wojciech Woźniak, kusiła coraz odleglejszych obserwatorów. Kusiła sama ludowość, pierwotna prowincjonalność, zachwycające rękodzieło, dopełniane współczuciem, litością, wielkomiejskim protekcjonalizmem, szczególnie w chwilach krytycznych, gdy spadały na Kurpiów klęski suszy, głodu, ognia. Ta koincydencja okazała się początkiem wzajemnego zauroczenia. Znakomici Kurpie zaczęli opisywać dookolny świat. Uważni redaktorzy, warszawscy dziennikarze szybko uznali to za niebywałą okazję. Stąd się wzięły listy Kurpiów, stąd mnogość relacji, właściwie mikro-reportaży, ciągnących się przez kilkadziesiąt lat, aż do tragicznego roku wojny. I tak oto zyskaliśmy bezcenne źródło, jakby ktoś, zupełnie niespodziewanie, zaprosił nas na pogawędkę, wieczorne spotkanie przy lampie naftowej, kiedy opowieść nabiera szczególnej mocy i staje się szlachetnym konstruktem lokalnych dziejów.

Łukasz Gut pozostaje naszym istotnym Autorem. Ten wrażliwy i pracowity historyk darzy Kurpiowszczyznę szczerą miłością. Jak każdy z nas, doskonale rozumie, że duchowe długi należy spłacać, że ta konkretna Ziemia, już dawno temu zapadła na zbyt rozległą skromność, i trzeba cierpliwie, umiejętnie nukać, zanim obdaruje niesłychanym, ale dyskretnym, bogactwem. Zebranie listów jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W tych zapisach pojawią się znakomici ludzie i przeróżne historie. Wspomnijmy Antoniego Zadrożnego, Matusza Perzona, Szczepana Sobiecha, Mateusza Sobiecha, Piotra Kaczyńskiego, Józefa Zglejca. To nie byli tuzinkowi ludzie. Wójtowie, sołtysi, społecznicy, aktywiści wiejscy, romantycy marzący o niepodległości, zauroczeni niejedną ideą, mający ostrą świadomość kurpiowskich niedbałości, także kurpiowskich szans, które chcieli jak najpełniej wykorzystać. To oni byli prekursorami kurpiowskiego renesansu, wspomnianej mody, także większego zainteresowania prawdziwą historią Kurpiowszczyzny, z jej blaskami, cieniami, ogromną biedą, mitologiami, nutami prawdziwymi, nutami fałszywymi, wyrzeczyskami, bolesną emigracją, upadkiem etosu wolnych, królewskich obywateli. Ale listy to także tysiące drobnych spraw, skrupulatny zapis lokalnych napięć, drobnych kradzieży, zatrważającego cwaniactwa, bezwzględnej lichwy, lekkomyślnego niszczenia starych sosen, także morderstw, wieloletnich sporów, nieszczęśliwych wypadków. Wszystko to dla nas niezwykle smakowite, intelektualnie wyborne, emocjonalnie zaś wzruszające, bo Ziemia to także może być Duch. Listy przywracają tamto życie, tamtych ludzi, tamte zdarzenia, tak wiele uniwersalnych emocji, towarzyszących ludziom pod każdą długością, i każdą szerokością geograficzną. Niechaj każdy z nas odnajdzie w tej zamierzchłej korespondencji najbliższe sobie tropy, może rodzinne konotacje, istotne fragmenty wiedzy o zakątku w którym zamieszkuje. Ładnie pisał o tym Łukasz Gut w słowie autorskim.

Uczestniczymy w zacnej sztafecie. Długie, kurpiowskie trwanie pomieściło, i pomieści wiele pokoleń. Bezimienność jest w tej podróży dramatyczną lekcją pokory. Przepadają nie tylko ludzie, także krajobrazy, język, obyczajowość, radości, smutki, nasze wszelkie starania. Mam ogromną nadzieję, że zebrane listy, nie tylko przypomną mniej anonimowe okoliczności, wyostrzą czas dawno już utracony, ale pozwolą kiedyś, tym, którzy przyjdą po nas, odnaleźć na dnie kolejnych popiołów niejeden gwiaździsty diament, jeszcze jedno, norwidowskie zaranie, od którego mocno zależą losy jednostek oraz poszczególnych wspólnot, od którego zależy pamięć indywidualna i zbiorowa.

Z nadzieją bezgraniczną

Dariusz Łukaszewski

(07.11.2023)



Zdjęcia cmentarza w Kadzidle z 1 Listopada




Zdjęcia




(07.11.2023)



Koncert Urszuli


Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle zapraszają na koncert "URSZULA" 17 listopada (piątek) 2023 godzina 18:00, sala widowiskowa Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Bilety wstępu do nabycia w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle tylko w dni robocze w godzinach od 8:00 - 18:00. Od 7 listopada (wtorek) do 13 listopada (poniedziałek) dla mieszkańców Gminy Kadzidło.
Od 14 listopada (wtorek) do 16 listopada (czwartek) dla chętnych spoza Gminy Kadzidło.
Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety wstępu w cenie 40 złotych 1 bilet.
ZAPRASZAMY!



(07.11.2023)



Świetna gra roczników 2015 i 2016 na WAF CUP.






Rocznik 2015: Wygrywamy praktycznie wszystkie mecze -Remisujemy tylko raz - po bardzo dobrym meczu z bardzo mocną drużyną Football Talents Warszawa 1:1 ( Drużyna która nie tak dawno zajęła 3 miejsce w turnieju Znicz Pruszków Cup -gdzie zagrało 27 drużyn- drużyna została w półfinale pokonana przez Ursus Warszawa zaś w ostatnim czasie w sparingu wygrali z Lechem Poznań !! ). Ostatecznie zajmujemy 2 miejsce.

Zagrali :
- Alan Popielarz
- Michał Banach
- Kuba Mróz
- Karol Kozłowski
- Olek Chrostek

Rocznik 2016: Wygrywamy wszystkie mecze. Po drodze po pierwsze miejsce pokonujemy m.in.: Akademia BVB Warsaw czy też Marcovie Marki.

Zagrali :
- Ksawery Cićkowski
- Kuba Tabor
- Kuba Andrzejczyk
- Dorian Staśkiewicz
- Oskar Andrzejczyk
- Franek Brzózka
- Julian Laska
- Mieszko Majk

Nagrody indywidualne:
- Alan Popielarz- Rocznik 2015- Najlepszy strzelec
- Michał Banach - Rocznik 2015- Najlepszy bramkarz
- Ksawery Cićkowski- Rocznik 2016- Najlepszy strzelec

Trenerzy :
- Emil Łukaszewski
- Michał Subczyński- Asystent

Pozdrowienia dla chorych zawodników oraz dla tych którzy z różnych przyczyn nie mogli z nami dzisiaj zagrać.



(07.11.2023)



Pierwszy etap odnowienia Kaplicy Dylewskiej.




Drodzy mieszkańcy, kończymy pierwszy etap odnowienia Kaplicy Dylewskiej, czyli Kaplicy Ostrobramskiej. Zostały wykonane tynki zewnętrzne. Prace wykonuje Firma Andrzeja Kulasińskiego. Wartość prace to blisko 185 000 złotych. Długo zabiegałem o te środki. Cieszę się, że Gmina Kadzidło pozyskała na cele zdecydowaną większość potrzebnych pieniędzy, które pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz rządowego programu Polski Ład.

Kilka dni temu złożyliśmy kolejne wnioski, już na przyszły roku. Wartość planowanych prac wynosi blisko 200 000 złotych. Wymienimy poszycie dachowe, więźbę dachową, drzwi, docieplimy strop oraz odnowimy tynki wewnętrzne. Kolejny etap obejmie wykonanie fresków poświęconych ofiarom wojen. Osią przewodnią będą symboliczne miejsca zbrodni: Auschwitz oraz Katyń. Wszelkie prace są wykonywane w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Chciałbym bardzo, by Kaplica Dylewska stała się naszym wspólnym kurpiowskim memento, przestrogą i nadzieją, naszym wołaniem o pokój i pamięć o tych, którzy zostali zamordowani, więzieni, poniżani. Na ścianie centralnej zawiśnie krzyż drewniany z umierającym Chrystusem. Krucyfiks wykonają kurpiowscy artyści. Obraz-kopia Tej, co w Ostrej świeci Bramie, zostanie gruntownie odrestaurowany i zabezpieczony na kolejne dziesięciolecia.

Pamiętamy nieustannie, że Kaplica Ostrobramska, cudowne dzieło, ks. Mieczysława Mieszki oraz mieszkańców Gminy, którzy blisko siedemdziesiąt lat temu mieli okazję upomnieć się o sakralny wymiar naszej duchowości, mocno wpisała się w kulturowy pejzaż Kurpiowszczyzny, i przejmująco przypomina o naszych duchowych korzeniach. Mam nadzieję, że po zakończeniu wspomnianych prac Kaplica Ostrobramska odzyska swój pierwotny, religijny charakter.



(07.11.2023)



BEZPŁATNE BADANIA TARCZYCY (TSH, FT3 I FT4)




W programie mogą wziąć udział kobiety w wieku 18-75 lat zamieszkałe w powiecie ostrołęckim. Badania odbędą się w miejscowościach Kadzidło, Myszyniec oraz Rzekuń. Każdy uczestnik programu będzie miał możliwość skorzystania z teleporady lekarskiej, podczas której zostaną omówione wyniki i dalsze zalecenia.
Tarczyca inaczej nazywana jest gruczołem tarczowym, umiejscowionym w przedniej części szyi pod krtanią. Hormony produkowane przez tarczycę są potrzebne każdej komórce naszego ciała.

Wydzielane przez tarczycę tyroksyna i trijodotyronina kontrolują oraz regulują wiele procesów zachodzących w organizmie. Hormony te odpowiadają m.in. za prawidłową pracę mózgu. Mają udział w przemianach węglowodanów, lipidów, białek oraz witamin.



(07.11.2023)



Uczniowie SKO wśród Laureatów w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym.


Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku wzięli udział w 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Cztery pory roku- lato z SKO", organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzyszu. Zdjęcia uczniów wzbudziły zainteresowanie Komisji Konkursowej. W kategorii kl. I-III Wojciech Obrębski z kl. I otrzymał I miejsce. W kategorii kl. IV-VI Adam Kubeł z kl. IV otrzymał I miejsce oraz Wiktoria Niedźwiecka z kl. V otrzymała II miejsce.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom!!!

Opiekunowie SKO:

Jolanta Zera

Ewelina Sobiech



(06.11.2023)



Ślubowanie pierwszaczków w Dylewie.


Piękny i ważny dzień dla dzieci rozpoczynających edukację szkolną. Jak zwykle było uroczyście, podniośle, również wesoło i słodko. Pierwszaczki musiały zdać egzamin, także ten artystyczny. Pani dyrektor Hanna Politowska pasowała wszystkich na uczniów, zaś wychowawczyni Jolanta Małkowska oraz Goście przyjęli uroczyste ślubowanie. Nie zabrakło prezentów, miłych słów, smakowitego tortu, wójta Dariusza Łukaszewskiego oraz Rodziców, bardzo dumnych ze swoich pociech. Powodzenia, drogie dzieci!



Zdjęcia




(06.11.2023)



Adam Strug w Kadzidle!


Adam Strug, znakomity śpiewak, autor piosenek, kompozytor, poeta, etnomuzykolog, strażnik pamięci o dawnej muzyce, gościł w Kadzidle, w Centrum Kultury Kurpiowskiej.

Mistrz koncertował, opowiadał o muzyce kurpiowskiej, wspominał, przywoływał dawne Kurpie i kurpiowskich śpiewaków, zachęcał do pielęgnowania autentycznej tradycji, a także mógł wysłuchać krótkiego występu skrzypków z kadzidlańskiej grupy, nauczanej od kilku już lat przez Marcina Drabika.

Adamowi Strugowi dziękowano w Kadzidle pieśnią "Panie, modlitwy słów", której melodię odegrał kapelmistrz Stanisław Gawrych. Dziękowano również pięknym kiercem, wycinanką oraz lokalnymi wydawnictwami.

Dziękujemy drogi Panie Adamie za Pańską znakomitą pracę i miłość do Kurpiowszczyzny. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Koncert Adama Struga przygotowali: wójt Dariusz Łukaszewski, dyrektorzy Wiesława Sobiech i Grzegorz Parzych oraz pracownicy Publicznej Biblioteki i Centrum Kultury Kurpiowskiej.



Zdjęcia




(05.11.2023)



Odwiedziliśmy Uniwersytet Warszawski!


Delegacja Gminy Kadzidło, z wójtem Dariusz Łukaszewskim, Mirosławem Grzybem - Prezesem Związku Kurpiów, wachowskim, Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca, odwiedziła Uniwersytet Warszawski. Nasza delegacja przyjechała na zaproszenie Jego Magnificencji Profesora Alojzego Nogi oraz Profesor Elżbiety Piotrowskiej-Wierzbickiej.

Podczas pięknego spotkania podsumowany został cenny projekt badawczy: "Dialog pokoleń", wygłoszone zostały fascynujące referaty naukowe.

Uczestników spotkania zachwycił zespół z Wachu, który tańcami, pieśniami, wierszami przybliżył wszystkim kulturę kurpiowską. Oklaskom nie było końca.

Dziękujemy Jego Magnificencji oraz Pani Profesor za zaproszenie i spotkanie w murach tak ważnej i szacownej uczelni. To była wielka radość i wielki zaszczyt!



Zdjęcia




(05.11.2023)



Ślubowanie pierwszaczków w Chudku


Pięknie sprawiły się chudkowskie pierwszaczki. Zdały trudny egzamin, zatańczyły z flagami, mówiły wiersze. Pan dyrektor Józef Kojtek pasował dzieci na uczniów, które również ślubowały uroczyście, że będą starannie wykonywać szkolne obowiązki.

Ślubowanie przyjęła od uczniów wychowawczyni Barbara Suchecka. Wójt Dariusz Łukaszewski obdarował dzieci prezentami, zaś Rodzice smacznym tortem i słynnymi deserkami. Powodzenia, drogie dzieci!



Zdjęcia




(02.11.2023)



Mini Centrum Sportu gotowe


Kadzidło. Mini Centrum Sportu. Prace Wykonała Firma Gardenia. Projektował Mirosław Grzyb.

Wartość 1 000 000 zł. W tym Samorząd Województwa Mazowieckiego 300 000 zł. Ministerstwo Sportu 340 000 zł. Gmina Kadzidło 360 000 zł. Wielka radość.

Drogie dzieci to dla Was. Pięknych emocji.



Zdjęcia




(02.11.2023)



Zielono i nowocześnie!


Zakończyły się prace związane z tworzeniem terenów zielonych i przeciwdziałaniu zmian klimatu.

Gmina Kadzidło pozyskała z Samorządu Województwa Mazowieckiego, z programu "Mazowsze dla klimatu", blisko 150 000 złotych. Przeprowadzone inwestycje kosztowały łącznie 244 000 złotych. Za budynkiem Centrum Kultury Kurpiowskiej oraz na stadionie gminnym posadzono drzewa i krzewy ozdobne, bluszcze, róże, trawy, jałowce płożące, karmniki, budki dla owadów. Pojawiły się również gustowne ławki oraz solarne stacje do ładowania telefonów.

Prace wykonała renomowana firma LubimyOgrody. Pięknie to wszystko wygląda.



Zdjęcia




(02.11.2023)








© Urząd Gminy Kadzidło 2023