Informacje ogólne

Informacje ogólne

Gmina Kadzidło, położona w północno-wschodniej Polsce, jest sercem Kurpiowszczyzny, regionu znanego ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego i unikalnych tradycji. Znajduje się w woj. mazowieckim, pow. ostrołęckim, na skraju Puszczy Zielonej. Zajmuje pow. ok. 259 km². Jest jedną z większych gmin w regionie, otoczona malowniczymi lasami i licznymi rezerwatami przyrody. Liczy ok. 11 tys. mieszkańców.

Gospodarka gminy Kadzidło opiera się głównie na rolnictwie, leśnictwie oraz drobnym przemyśle.

W ostatnich latach, rozwój turystyki stał się ważnym elementem gospodarki gminy. Dzięki bogatemu dziedzictwu kulturowemu, malowniczym krajobrazom i licznym atrakcjom, region przyciąga coraz więcej turystów, co sprzyja rozwojowi lokalnych usług.

Gmina Kadzidło to miejsce, gdzie bogata kultura i tradycje kurpiowskie żyją i nieustannie zachwycają odwiedzających. To miejsce, w którym historia i współczesność tworzą harmonijną całość, a lokalne zwyczaje i obyczaje są pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kurpiowskiej sztuki ludowej są wycinanki tworzone z kolorowego papieru (leluje, gwiazdy i ptaki zachwycają misternymi wzorami i precyzją wykonania),pająki i kwiaty z bibuły, kierce z bibuły i  grochu, palmy wielkanocne, pisanki oraz  wypiekane figurki zwierząt. Na uwagę zasługują również  haft i koronka, bursztyniarstwo, plecionkarstwo, rzeźbiarstwo i garncarstwo, które posiadają swoją specyfikę i głęboko zakorzenione tradycje.

Muzyka, śpiew i taniec są integralną częścią kurpiowskiej kultury. Do tańca i śpiewu przygrywają kapele kurpiowskie, w których skład wchodzą harmonia, skrzypce, klarnet i bębenek. Ambasadorem kurpiowskiego folkloru jest Zespół "Kurpianka" z Kadzidła, który od 1949 roku pielęgnuje tradycje regionu. Programy taneczne zespołu, przeplatane pieśniami, przyśpiewkami i gadkami, charakteryzują się żywiołowością, dynamiką i pięknem oryginalnych strojów ludowych.

Najważniejsze wydarzenia kulturalne:

  • Śladami Kurpiów / wtorek zapustny: Doroczne spotkanie z twórcami kurpiowskimi,
  • Wesele Kurpiowskie: Festiwal Folkloru Weselnego (trzeci weekend czerwca),
  • Niedziela Kadzidlańska: Dożynki parafialno-gminne i Turniej Wsi (pierwsza niedziela września),
  • Ginące Zawody: Czerwiec.

Organizowane warsztaty i zajęcia pozwalają nauczyć się tradycyjnych technik rękodzielniczych.

Nieodłącznym elementem lokalnych świąt i uroczystości są tradycyjne, pełne kolorów i ozdób  stroje kurpiowskie.

Oferujemy oparte na naturalnych składnikach fafernuchy, rejbak, psiwo kozicowe i tradycyjny chleb kurpiowski.

W Gminie Kadzidło znajduje się wiele atrakcji turystycznych, w tym:

  • Zagroda Kurpiowska w Kadzidle: Oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce,
  • Muzeum Kurpiowskie w Wachu,
  • Kościół neobarokowy pw. Ducha Świętego w Kadzidle,
  • Kaplica poświęcona Matce Boskiej nazywana Kaplicą Ostrobramską, kaplicą Dylewską lub pomnikiem 1000-lecia chrztu Polski,
  • Pomnik Szwedzki,
  • Rezerwat Karaska i Rezerwat Podgórze,
  • Ścieżka rowerowa w rejonie Podgórza i Karaski.