Strona główna


 :: Listopad 2019


30 lat od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka
(tekst: Aneta Wielechowska) (fot.: Arch. SP w Wachu)


20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Również nasza szkoła, w tym szczególnym dniu, zjednoczyła się z innymi i wzięła udział w akcji "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF". Wszyscy uczniowie, Pani Dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły, przyszli tego dnia ubrani na niebiesko, solidaryzując się w ten sposób ze wszystkimi dziećmi na świecie. Uczniowie wzięli udział w Akademii poświęconej Konwencji Praw Dziecka, przygotowanej przez pedagoga szkolnego - Panią Anetę Wielechowską. Chętni uczniowie z klas II i III, przygotowali prace plastyczne nt. "Prawa dziecka - oczami dziecka".

Był to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem dla nas wszystkich.


Zdjęcia
(27.11.2019)101 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w szkole w Wachu
(tekst: Teresa Wielechowska) (fot.: Arch. SP w Wachu)


12 listopada 2019 r. w szkole w Wachu odbyła się uroczysta akademia w związku z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Z tej okazji uczniowie wystąpili z programem słowno-muzycznym pod kierunkiem Pani Beaty Kozłowskiej, akompaniował Pan Ryszard Kaczyński. Następnie wszyscy zebrani goście, rodzice, uczniowie i nauczyciele uczcili pamięć Niepodległej śpiewaniem pieśni patriotycznych. Proszę o obejrzenie zdjęć z uroczystości.


Zdjęcia
(27.11.2019)Przy Wiśniowej rekreacyjnie!
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


W Kadzidle, przy ulicy Wiśniowej, powstaje ładne miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne.

Obok elementów małej architektury, ozdobnych lamp, kurpiowskiej rzeźby, zostaną zainstalowane urządzenia siłownicze oraz piaskownice. Prace wykonywane przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Urzędu sfinansowali Gmina Kadzidło oraz ZGKiM.

Życzymy dobrego wypoczynku!


Zdjęcia
(26.11.2019)Dostojny Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Dylewie
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Dylewskie gospodynie świętowały. Sto lat temu powstało w Dylewie Koło Gospodyń Wiejskich.

Przez dziesiątki lat Panie prowadziły kursy, doskonalenia, wspierały siebie nawzajem, opiekowały się dziećmi podczas żniw, podejmowały wiele inicjatyw, integrowały środowisko. 23 listopada 2019 roku Koło Gospodyń Wiejskich zaprosiło gości, przyjaciół, mieszkańców Dylewa. Nie zabrakło starosty Stanisława Kubła, wójta Dariusza Łukaszewskiego, przewodniczącej Barbary Bączek, radnych wojewódzkich Marcina Grabowskiego oraz Mirosława Augustyniaka, radnych gminnych Mariana Pajki i Jana Kaczyńskiego. Spotkanie prowadziła przewodnicząca Anna Sadłowska. Historię koła przedstawiła Czesława Kaczyńska. Goście dziękowali, życzyli i obdarowywali prezentami. Wszyscy zaś biesiadowali, popijali kozicaka, delektowali się wyśmienitym smakiem dyniowej zupy, śpiewali kurpiowskie piosenki, odwiedzali siedzibę Koła Gospodyń, która mieści się na piętrze dylewskiej remizy.

Drogie Panie, raz jeszcze życzymy wielu sił, pomysłów, pogody ducha, wielkiej pracy na rzecz Dylewa i Kurpiowszczyzny.


Zdjęcia
(25.11.2019)Dr Tomasz Łabuszewski w Kadzidle
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


W kadzidlańskiej bibliotece gościł dr Tomasz Łabuszewski, historyk z oddziału warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Znakomity badacz historii najnowszej opowiedział o pułkowniku Macieju Kalenkiewiczu ps. Kotwicz, cichociemnym, hubalczyku, ostatnim dowódcy Nowogródzkiego Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanym przez sowietów pod Surkontami. Częścią integralną wykładu stał się film dokumentalny poświęcony Niezłomnemu Rycerzowi Kresów. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać świadectwa Marii Danuty Wołągiewicz, córki Kalenkiewicza.

Dziękujemy doktorowi Tomaszowi Łabuszewskiemu za poruszającą lekcję historii. Niechaj trwa pamięć o pułkowniku Kotwiczu, Jego miłości do Polski, przywiązaniu do honoru oraz wolności. Spotkanie przygotowali wójt Dariusz Łukaszewski oraz dyrektorzy Wiesława Sobiech i Grzegorz Parzych.


Zdjęcia
(25.11.2019)Azbestu w gminie coraz mniej
(tekst: UG Kadzidło)


Gmina Kadzidło zakończyła w 2019 r. realizację zadania pn. "Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Gminy Kadzidło".

Zadanie było podzielone na 2 etapy. Ogółem w ramach zadania odebrano od właścicieli nieruchomości i unieszkodliwiono ponad 242 tony zdemontowanych wyrobów zawierających azbest (płyt eternitowych). Wyroby te zostały odebrane nieodpłatnie od właścicieli 86 nieruchomości przez firmę Greenland Technology Paweł Lewandowski, posiadającą wymagane w tym zakresie zezwolenia i przetransportowane na składowisko przyjmujące tego typu odpady.Więcej
(25.11.2019)"Kurpie Zielone w Literaturze" - eliminacje finałowe
(tekst: Krystyna Sutuła)


20 listopada 2019 r. w CKBiS w Lelisie odbyły się eliminacje finałowe Konkursu Recytatorskiego "Kurpie Zielone w Literaturze" dla uczniów Szkół Podstawowych.

Naszą gminę reprezentowały Roksana Chmielewska z Kadzidła, Julia Lenda z Chudka, Aleksandra Prusaczyk z Kadzidła i Amelia Szkopińska z Dylewa.

I miejsce w recytacji zajęła Amelia Szkopińska z Zespołu Placówek Oświatowych z Dylewa, której opiekunem jest Pani Teresa Ogniewska. Wyróżnienie otrzymała Julia Lenda ze Szkoły Podstawowej w Chudku, której opiekunem jest Pani Ewa Wiśniewska. Gratulujemy!(25.11.2019)Konferencja "Stop zagrożeniom"
(tekst: Barbara Bączek) (fot.: Arch. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu)


19 listopada w Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle odbyła się konferencja "Stop zagrożeniom", podsumowująca kampanię "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".

Konferencja została zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Myszyńcu przy współpracy wójta Gminy Kadzidło Pana Dariusza Łukaszewskiego i dyrektora Publicznej Biblioteki w Kadzidle Pani Wiesławy Sobiech. Patronat nad konferencją objął Pan Stanisław Kubeł - starosta ostrołęcki.


Więcej
(22.11.2019)Obchody Święta Niepodległości w Dylewie
(tekst: Agnieszka Grzyb) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


11 listopada to Święto, które sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii.

W naszej szkole 8 listopada 2019 r. odbyła się uroczysta akademia mająca przypomnieć tamte ciężkie czasy, a także wzbudzić w nas refleksje.


Więcej
(21.11.2019)Zajęcia z rzeźbiarzem w Chudku
(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


W dniach 29 października i 8 listopada w bibliotece w Chudku odbyły się zajęcia z rzeźby w mydle, które przeprowadził Pan Kazimierz Nurczyk, nasz lokalny twórca ludowy.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas V i VII SP w Chudku. Opiekun klas - Pani Elżbieta Niedźwiecka-Równa.


Zdjęcia
(20.11.2019)Ślubowanie klasy pierwszej w Chudku
(tekst/fot.: Agnieszka Kraśniewska)


24 października 2019 roku był szczególnym dniem w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej.

Na akademii nie zabrakło gości - Wójta Gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Chudku Józefa Kojtka, Przewodniczącej Rady Rodziców Hanny Grec, rodziców i społeczności szkolnej. Uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Kraśniewskiej zaprezentowali program słowno-muzyczny, który poprowadziła uczennica klasy V Anna Duszak. Na zakończenie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a pan dyrektor dokonał pasowania. Nowo pasowani otrzymali dyplomy i upominki. Dyrektor Szkoły skierował ciepłe słowa do pierwszoklasistów, życzył im radości, wytrwałości i wielu sukcesów. Uroczystości swoim bacznym okiem przyglądali się uśmiechnięci i wzruszeni rodzice, którzy cały czas wspierali swoje pociechy. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dziękujemy wszystkim serdecznie za przybycie, a uczniom życzymy samych sukcesów w szkole.


Zdjęcia
(19.11.2019)Natalia Nalewajk zdobyła brąz na Mistrzostwach Polski
(tekst: Artur Prusiński) (fot.: Archiwum MKKK Ostrołęka)


16 listopada w Makowie Mazowieckim odbyły się Mistrzostwa Polski Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców Polskiego Związku Karate, których organizatorem był MKKK Shinkyokushin.

W turnieju startowało 217 zawodników z 77 klubów z całej Polski. Zawody były wielkim sukcesem organizacyjnym, przy komplecie publiczności najlepsi krajowi zawodnicy prezentowali swoje umiejętności, w tym drużyna MKKK Shinkyokushin.
A oto medaliści:
II miejsce i tytuł Wicemistrza Polski Młodzieżowców dla Krzysztofa Modzelewskiego
III miejsce - Natalia Nalewajk
III miejsce - Weronika Czajka
III miejsce - Łukasz Kacprzycki

W mistrzostwach wzięły udział również: Olga Boruch, Alicja Nalewajk (wygrana jedna walka) i Oliwia Sobiech. Niestety tym razem bez medali. Organizatorzy sensei Artur Prusiński i sensei Marian Zając gratulują startu wszystkim zawodnikom i składają serdeczne podziękowania dla ponad 30-osobowej ekipy, która pomagała w organizacji turnieju.


(19.11.2019)Śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych
w Chudku

(tekst/fot.: Elżbieta Sadłowska)


14 listopada 2019 r. Filia Biblioteczna w Chudku wraz z KGW "Chudkowskie Gospodynie" przygotowały spotkanie "Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych".

Pieśni wykonali: Paulina Pysznik i Emilia Obrębska z córką Anitką. Do wspólnego śpiewu przygrywała na akordeonie Pani Maria Kowalska.


Zdjęcia
(19.11.2019)Sukces Kurpiowskiej Akademii Sportowej
Brawo Kadzidło!

(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Młodzi piłkarze Kurpiowskiej Akademii Sportowej odnieśli duży sukces.

W turnieju piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Kadzidło, który odbył się w dniu 18 listopada pokonali swoich rówieśników i zdobyli zasłużone pierwsze miejsce. Podopieczni Trenerów Łukasza Bałazego oraz Michała Noska, piłkarze urodzeni w roczniku 2012, rozegrali 7 meczów - odnieśli sześć zwycięstw oraz zremisowali z drugą drużyną Akademii, która również pokazała się z bardzo dobrej strony. Gratulacjom i radości nie było końca.


Więcej
(18.11.2019)I Kurpiowski Festiwal Dyni
(tekst/fot.: Halina Cichoń)


Dnia 9 listopada 2019 r. obie grupy dialektowe (młodsza i starsza) z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle dały popis swoich umiejętności podczas I Kurpiowskiego Festiwalu Dyni "Kurpśoske målóny pśękne jï zdrowe" w CKK im. ks. M. Mieszki w Kadzidle.

Festiwal zorganizowali wójt Gminy Kadzidło - Pan Dariusz Łukaszewski oraz pomysłodawczynie ze Stowarzyszenia Kurpiowskie Inspiracje: Pani Irena Bachmura i Pani Danuta Staszewska.


Więcej
(18.11.2019)"Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają"
(tekst/fot.: Agnieszka Sadłowska)


W piątek, 4 października 2019 r. uczniowie SP w Dylewie byli uczestnikami IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia - bezpłatnej akcji edukacyjnej prowadzonej w tym dniu na całym świecie.

Do akcji w tym roku szkolnym zgłosiło się 5862 szkół z całego świata, w tym 5400 z Polski.

Najpierw przez tydzień trwały przygotowania, podczas których na przerwach młodsi uczniowie pytali starszych uczniów i dorosłych tabliczki mnożenia. Na lekcjach matematyki w klasach 3-8 były przeprowadzone egzaminy. Następnie 4 października podczas gier i zabaw została sprawdzona ich "tabliczkowa wiedza". Laureatów nagrodzono tabliczkami czekolady. Gratulujemy!


(15.11.2019)W Kadzidle profilaktycznie i lirycznie!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Adam Wołosz, Tadeusz Kowalewski, Aneta Żebrowska, Justyna Mrozek wystąpiły
12 listopada w Kadzidle, w bibliotece, dając niezwykły koncert.


Przedsięwzięcie zrealizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktycznego stało się wydarzeniem nie tylko muzycznym. Piosenki Adama Wołosza, w nowych, niekonwencjonalnych, aranżacjach, stały się ważnym powodem do rozmów o samotności, uzależnieniach, poszukiwaniu sensu, przełamywaniu schematów. Nad całością czuwała Aleksandra Kowalewska.

Dziękujemy artystom za przejmujące świadectwo. Dziękujemy Adamowi Wołoszowi za te ważne przypomnienia.


Zdjęcia
(14.11.2019)Noc programowania w szkole w Wachu
(tekst: Organizatorki) (fot.: Arch. SP w Wachu)


Nasza szkoła wzięła udział w siódmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym w Polsce i w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Noc z 11 na 12 października uczniowie wraz z Panią dyrektor Teresą Wielechowską, Panią Janiną Taradejną i Panią Urszulą Kisiel spędzili w szkole poświęcając ją nauce programowania i kodowania. Uczniowie chętnie uczestniczyli w niecodziennych wydarzeniach. Wraz z rozwojem technologii zarówno nauczyciele jak i uczniowie mają potrzebę nieustannego rozwoju i doskonalenia w tym zakresie.

Pani Dyrektor jako nauczyciel informatyki uczestnicząc w szkoleniach, wykorzystuje zdobytą wiedzę, a następnie wdraża ciekawe pomysły i projekty, dzięki czemu uczniowie poznają nowoczesne metody uczenia się. Na zajęciach dodatkowych daje uczniom możliwość pracy twórczej. Posługuje się różnymi programami, na zajęciach wykorzystuje pomoce dydaktyczne typu: robot photon, gry planszowe, które sprawiają, że lekcja jest ciekawsza, a uczniowie szybciej i efektywniej zdobywają wiadomości i umiejętności. Ta noc dała wiele satysfakcji z wykonanego zadania.


Zdjęcia
(14.11.2019)"Szkoła do hymnu"
(tekst: Teresa Wielechowska) (fot.: Arch. SP w Wachu)


Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży "Szkoła do hymnu".

Z okazji Dnia Niepodległości 8 listopada o godzinie 11.11 w łączności z wieloma szkołami w Polsce uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego.


Zdjęcia
(13.11.2019)"Wypoczywamy bez używek" - wycieczka do Warszawy
(tekst: Jolanta Małkowska) (fot.: Arch. ZPO w Dylewie)


Dnia 19.10.2019 r. uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Dylewie pod opieką Pani Jolanty Małkowskiej, Grażyny Gąski, Hanny Politowskiej i Anny Kubeł wzięli udział w wycieczce edukacyjno-profilaktycznej "Wypoczywamy bez używek".

Wyjazd rozpoczął się zgodnie z planem, wyruszyliśmy o godz. 7.30 sprzed szkoły. Celem zorganizowanej wycieczki było między innymi promowanie zdrowego stylu życia oraz ukazanie dzieciom możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu od uzależnień, np. komputera, używek.


Więcej
(13.11.2019)Karolina Kaczyńska-Piwko wydała książkę!
(tekst: UG Kadzidło) (fot.: Krystyna Sutuła)


Kadzidlanka, absolwentka naszego gimnazjum, wydała książkę.

Karolina Kaczyńska-Piwko, bo o Niej mowa, od lat mieszka w Warszawie. Pisze i podróżuje. Wcześniej wydała tomik wierszy "Patataj" oraz była współautorką szkolnej antologii "Potworom nie ulec". Nowa powieść, zatytułowana: "Nu pagadi, czyli młodzi, piękni, sfrustrowani", opowiada o pokoleniu trzydziestolatków, próbujących odnaleźć swoje miejsce, szukających doznań, eksperymentujących z życiem i ludźmi. Losy ludzi przeplatają się z losami miejsc.


Więcej
(13.11.2019)Wystawa prac Celiny i Wincentego Staśkiewiczów
(tekst/fot.: Krystyna Sutuła)


Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle zaprasza do obejrzenia prac twórców ludowych Celiny i Wincentego Staśkiewiczów z Ostrołęki.

Wystawę można oglądać do końca listopada. Zapraszamy.


Zdjęcia
(13.11.2019)101 lat Niepodległej
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Zapraszamy do obejrzenie zdjęć z obchodów Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada w Kadzidle.


Zdjęcia
(12.11.2019)Będzie nowa scena w Zagrodzie Kurpiowskiej
(tekst/fot.: UG Kadzidło)


Od kilku już lat dyrektor Maria Samsel oraz wójt Dariusz Łukaszewski zabiegali o budowę nowej, profesjonalnej sceny w kadzidlańskiej Zagrodzie Kurpiowskiej. Udało się! Decyzja zapadła.

Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Zarząd dostrzegli potrzebę tej inwestycji. Podczas pierwszego spotkania w Zagrodzie omówiono najważniejsze założenia i wskazano najlepszą lokalizację. Nowa scena będzie znacznie większa. Nie zabraknie garderoby, praktycznego dojazdu dla artystów koncertujących w Kadzidle.

Dziękujemy Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Zarządowi z marszałkiem Adamem Struzikiem, w szczególności wicemarszałkowi Wiesławowi Raboszukowi, który pierwszy podjął zgłaszany przez dyrektor Samsel i wójta Łukaszewskiego pomysł. Scena powinna być gotowa już w przyszłym roku.


Zdjęcia
(08.11.2019)Kadzidlańska remiza po remontach
(tekst: Zdzisław Parzych) (fot.: Arch. OSP Kadzidło)


W miesiącach sierpień-wrzesień br. w strażnicy OSP Kadzidło wykonano prace o wartości 32 tys. złotych:

- zamontowano antenę na wieży strażnicy do radiostacji stacjonarnej znajdującej się w pomieszczeniu kierowcy;
- wykonano monitoring wizyjny z instalacją okablowania, rejestratorem - zamontowano 8 kamer (trzy w garażu i 5 na zewnątrz budynku);
- wykonano remont pomieszczenia garażowego o powierzchni 208,90 m2.


Więcej
(08.11.2019)Srebrna odznaka dla opiekunek SKO z Wachu
(tekst: Marta Pabich) (fot.: Arch. SP w Wachu)


18 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom ogólnopolskiego Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli w roku szkolnym 2018/2019.

Opiekunki ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wachu, Pani Marta Pabich i Pani Urszula Kisiel osobiście odebrały Srebrną Odznakę z rąk wiceprezesa Zarządu Banku, Jana E. Rościszewskiego oraz Dyrektor Biura Młodego Klienta, Małgorzaty Kocoń, którzy podziękowali za zaangażowanie w program edukacyjny SKO. Galę poprowadził Pan Maciej Kurzajewski.

Wieczór uświetnił gość specjalny - dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz oraz popularyzator nauki. Pan Tomasz opowiadał o ciekawostkach dotyczących kosmosu, a także mówił o rozwoju sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości. Spotkanie umilił również harfowy koncert muzyczny.


Zdjęcia
(07.11.2019)35 lat temu zginął Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko
(tekst: Teresa Wielechowska) (fot.: Arch. SP w Wachu)


18 października w szkole w Wachu odbyła się uroczysta akademia w związku z męczeńską śmiercią Patrona Szkoły - Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

19 października uczniowie szkoły wraz z pocztem sztandarowym i nauczycielami udali się na uroczystości liturgiczne do Warszawy do sanktuarium Bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie uczczono 35 rocznicę śmierci. Ks. Jerzy Popiełuszko "Głosił Ewangelię. To była zasada jego kapłańskiego życia".


Zdjęcia
(05.11.2019)Ślubowanie pierwszoklasistów w Wachu
(tekst: Janina Kaczyńska) (fot.: Arch. SP w Wachu)


W dniu 11 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Ślubowania klasy I oraz Dnia Edukacji Narodowej.

Miło było nam gościć pana wójta Dariusza Łukaszewskiego. Obecni byli również pani dyrektor Teresa Wielechowska, Rada Pedagogiczna, pracownicy szkoły, Rodzice, uczniowie. Zanim maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już nauczyły się w szkole. Gotowi, odświętnie ubrani w narodowe barwy i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności pod kierunkiem swojej wychowawczyni Janiny Kaczyńskiej oraz pana od muzyki Ryszarda Kaczyńskiego.


Więcej
(04.11.2019)
© Urząd Gminy Kadzidło 2019